Objev Jefima Fištejna: Američtí voliči už jsou opravdu hodně nespokojení

13. 8. 2016 12:01

Komentátor Jefim Fištejn se v komentáři pro Český rozhlas zamýšlí nad prezidentskými volbami ve Spojených státech. Ukazuje se na nich, že Američané jsou natolik nespokojeni, že odmítají podporovat stranické kandidáty a přiklánějí se k silně nezávisle vystupujícímu kandidátovi za republikány Donaldu Trumpovi. Zřejmě už jsou nespokojeni opravdu hodně.

Objev Jefima Fištejna: Američtí voliči už jsou opravdu hodně nespokojení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

Dlouhá léta platilo, že se občané Spojených států ztotožní s takovými kandidáty na prezidenta, které preferují obě politické strany. Prezidentem USA se stával ten, kdo úspěšně prošel výběrem stranickými síty a dočkal se od republikánů či demokratů podpory na všech frontách. Letos však dávají Američané najevo, že jsou odhodláni jít proti vůli svých stran. Platí to především u republikánů, kde je prezidentským kandidátem stranou nepříliš milovaný Donald Trump. Ani Hillary Clintonová to však neměla snadné a dlouho vedla urputný boj se senátorem Berniem Sandersem.

„S čím jsou Američané nespokojeni je vcelku jasné: po vítězství ve studené válce a slušném ekonomickém růstu 80. a 90. let ... zažívají hubená léta v ekonomice a sérii zahraničněpolitických nezdarů způsobených mimořádně nedůslednou politikou vlády. Zákonodárné počiny prezidenta Obamy, jako byla třeba reforma zdravotního pojištění zvaná Obamacare, se ukázaly být mnohem méně populární, než její strůjci očekávali,“ píše Fištejn.

Celý komentář najdete zde

Obě strany se vydatně snažily protlačit kandidáty, které považovaly za vhodné, ale u republikánů se to nepodařilo vůbec a u demokratů jen se skřípěním zubů. To může vést k tomu, že poklesne již tak nepříliš slavná volební účast. A zřejmě uvidíme ještě jeden nevídaný jev. Prezidentský boj se může strhnout i ve státech, které jsou považovány za tradičně republikánské či demokratické. Mnoho voličů je totiž stále nerozhodnutých, zda k volbám půjdou a koho nakonec budou volit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…