Obrana bude chtít místo modernizace koupit nová děla

05.02.2018 11:47

Ministerstvo obrany bude chtít místo modernizace houfnic koupit nová děla. Uvedl to dnes web Euro.cz s odkazem na ministryni obrany v demisi Karlu Šlechtovou (za ANO). Zakázku za zhruba 1,27 miliardy korun bez DPH na úpravu 33 samohybných houfnic Dana přitom vláda loni schválila. Měla ji získat kopřivnická firma Tatra Trucks zbrojaře Jaroslava Strnada, smlouva ale podepsána nebyla. Vyjádření společnosti Tatra Trucks ČTK shání.

Obrana bude chtít místo modernizace koupit nová děla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová spěchá na schůzi vlády

„Systémy DANA neodpovídají ráži a dostřelem standardům NATO. Modernizovat je jen kvůli zásobám munice ve skladech – jak je mi odůvodňováno – není řešení, ani to neopravňuje případnou veřejnou zakázku,“ citovalo Euro.cz Šlechtovou. Na nemodernizovaných houfnicích bude podle ní možné cvičit a využije se tak munice, která je ve skladech.

Mluvčí  Ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK sdělil, že o dělech bude tento týden jednat vedení Ministerstva obrany a generálního štábu. „Další postup vyplyne z toho, na čem se domluví,“ poznamenal.

Loni v červenci vláda rozhodla, že Ministerstvo obrany nechá do roku 2020 zmodernizovat 33 samohybných houfnic Dana a koupí 17 nových děl. Podle předpokladů ministerstva smlouva měla být podepsána již loni a letos měla armáda podle plánů dostat první modernizovanou houfnici.

Samohybná kanonová houfnice 152 mm ShKH vz. 77 Dana byla vyvinuta v 70. letech, jde tak o zastaralou zbraň s krátkým dostřelem a nevyhovujícím řídicím systémem palby. O nutnosti výměny či modernizaci se mluví několik let.

Ministerstvo obrany určitý čas zvažovalo nákup 50 nových děl, která by měla shodnou ráži, a tedy i munici se spojenci z NATO. Bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) rozhodnutí o modernizaci starých děl zdůvodňoval nákladností pořízení nové techniky. Pokud by bylo nakoupeno 50 děl, stálo by to podle něj kolem deseti miliard. Navíc by přechod na jiný typ houfnic znamenal nutnost odepsání munice v hodnotě zhruba 3,6 miliardy korun, uváděl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz

14:31 Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz

Studenti Filozofické fakulty UK uspořádali noční okupační stávku. Rádi by přiměli společnost zintenz…