Obranná spolupráce EU by mohla tlumit napětí v NATO, míní sociální demokrat Landovský

25.06.2018 15:58

Funkční projekty spolupráce zemí EU v obranné oblasti mohou pomoci na blížícím se summitu NATO ztlumit případné rozpory mezi USA a evropskými členy Aliance, míní náměstek české ministryně obrany Jakub Landovský. V Lucemburku, kde o vojenské spolupráci zemí EU dnes společně jednali ministři zahraničí a obrany bloku, Landovský novinářům řekl, že Česko do další vlny trvalé strukturované spolupráce, označované zkratkou PESCO, nabídne tři konkrétní projekty. Zprávu přinesla ČTK.

Obranná spolupráce EU by mohla tlumit napětí v NATO, míní sociální demokrat Landovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Syn Pavla Landovského Jakub

Na trvalé obranné spolupráci se skupina 25 zemí – státy EU bez Británie, Dánska a Malty – dohodla loni v prosinci. V první fázi bylo potvrzeno 17 projektů spolupráce, Česká republika se účastní na třech, v několika dalších je zemí pozorovatelskou.

Další vlna společných projektů bude státy EU a Evropskou obrannou agenturou (EDA) posuzována letos na podzim. Podle Landovského už partnerské státy projevily zájem o české nápady na vlastní projekty, které by Praha chtěla v rámci PESCO vést.

Týkat se mají ochrany před zbraněmi hromadného ničení, výcviku pilotů na nové generaci letounu L-39 z Aera Vodochody a třetí projekt je zaměřen na oblast elektronického boje, kde by ČR mohla využít svých schopností týkajících se pasivních systémů.

Výkladní skříní evropské obranné spolupráce, ale také úspěšné kooperace mezi EU a NATO je podle Landovského projekt vojenské mobility, na němž se podílí většina unijních zemí. Jeho cílem je zařídit snazší přesuny vojáků a techniky z východu na západ a ze severu na jih Evropy jak technicky, tak také zjednodušením nejrůznější povolení a úředních omezení.

„Výsledkem má být jakýchsi 90 000 kilometrů dálnic připravených pro vojenské transporty, plus letiště a přístavy. Je to věc, která ukazuje, že evropská spolupráce má smysl. Jsou to investice do duální infrastruktury, bude se investovat do dálnic, ale s vojenským rozmyslem a akceptací vojenských připomínek,“ podotkl Landovský.

Podobné projekty podle něj pomáhají ukázat, že kooperace uvnitř EU i mezi Unií a NATO má smysl a je důležitá. „Na summitu NATO můžeme očekávat dost zásadní debatu o sdílení obranných výdajů,“ připomněl Landovský. Americký prezident Donald Trump dlouhodobě žádá, aby ostatní spojenci zvýšili své příspěvky na společnou obranu. Německo ale podle českého náměstka dalo nyní jednoznačně najevo, že jeho plány neobsahují finální částku v podobě dvou procent hrubého domácího produktu v roce 2024, jak se spojenci dohodli na summitu ve Walesu. USA tak nejspíš na tento vývoj mohou příští měsíc na summitu v Bruselu zareagovat.

„Je to skutečně historický moment, kdy se mohou začít promítat věci, jako jsou cla do tak zásadních záležitostí jako obrana euroatlantického prostoru. Což samozřejmě není dobře,“ poznamenal Landovský.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogherini po dnešní schůzce, které se účastnil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, novinářům řekla, že dosavadní spolupráce obou organizací byla vynikající a do budoucna ještě posílí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…