Obrat v americké politice: Trump chce nabídnout dohodu EU. Možná narazí

22.07.2018 15:35

Podle informací agentury Reuters se Spojené státy pokoušejí nabídnout Japonsku a EU dohodu o volném obchodu. Taková nabídka by znamenala obrat v politice 45. prezidenta USA, který nastoupil politiku uvalení cel na zboží dovážené do USA a pomalu tak začal roztáčet kola obchodní války. Trumpův předchůdce Barack Obama stál o uzavření dvou velkých obchodních dohod s EU na jedné straně a se zeměmi Pacifiku na straně druhé.

Obrat v americké politice: Trump chce nabídnout dohodu EU. Možná narazí
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump
reklama

V jihoamerickém Buenos Aires se tento víkend setkali ministři financí a bankéři dvaceti nejvyspělejších ekonomik světa (G20). Spojené státy při této příležitosti nabídly EU a Japonsku dohodu o volném obchodu. Není to přitom tak dávno, co 45. prezident USA Donald Trump hrozil zavedením cel na některé zboží z EU. A posléze některá cla také zavedl, což vedlo k poklesu důvěry mezi Spojenými státy a jejich dlouholetými obchodními partnery.

Washington prý dohodu nabídl proto, aby našel spojence, kteří budou spolu se Spojenými státy vyvíjet větší tlak na Čínu. Otázkou zůstává, zda členské státy EU na Trumpův plán přistoupí.

Ministři financí zemí EU místo obchodního tlaku hodlají šířit názor, že obchodní válka v konečném důsledku poškodí všechny zúčastněné. Mezinárodní měnový fond upozorňuje na totéž. Na rozpoutání obchodní války prý nakonec hodně doplatí i Spojené státy. Trump však považuje svůj tlak vůči Číně za správný. Nedávno na sociální síti twitter uvedl, že ani EU , ani Čína nehrají v obchodě tak docela fér a nepřijatelným způsobem oslabují své měny, zatímco dolar posiluje, což americkou ekonomiku znevýhodňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

15:54 Janek Ledecký a parazité z Evropských hodnot. Takoví morální ubožáci, že o jejich omluvu nestojí

Kdo je tu dezinformátor, ptá se řečnicky zpěvák Janek Ledecký, kterého Evropské hodnoty zařadily rov…