Obrovské dusno u komunistů: Trhneme se a založíme vlastní stranu, padla výhrůžka směrem k Filipovi

30. 6. 2018 7:32

Šéf komunistů Vojtěch Filip má velký problém. Část strany důrazně nesouhlasí s tolerancí vlády Andreje Babiše. A nesouhlasí s ní dokonce tolik, že údajně uvažují i o odchodu z KSČM a o založení nové konkurenční strany.

Obrovské dusno u komunistů: Trhneme se a založíme vlastní stranu, padla výhrůžka směrem k Filipovi
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Komunisté budou dnes rozhodovat o tom, zda budou tolerovat vládu Andreje Babiše (ANO). Šéf strany Vojtěch Filip však vůbec nemá jisté, že mu jeho spolustraníci opoziční spolupráci s Babišem odkývají. Asi šest desítek komunistů v čele s velkým Filipovým kritikem Josefem Skálou založilo opoziční platformu. Proti spolupráci s Babišem se nejhlasitěji staví pražští komunisté a členové KSČM ze západu Čech.

Komunista Stanislav Dušek z Chebu, profesí makléř, deníku MF Dnes sdělil, že nepovažuje za správné angažovat se pro vládu. „Směřování KSČM pod taktovkou Vojtěcha Filipa, vedené k toleranci vlády, považuji za strategicky chybné. Současný postup KSČM se může jevit z krátkodobého pohledu jako výhodný. Z dlouhodobého pohledu však může mít za určitých podmínek až fatální následky,“ napsal.

Anketa

Doporučujete ÚV KSČM doporučit poslancům KSČM toleranci vlády Andreje Babiše?

hlasovalo: 10337 lidí
Vedle Duška a Skály se ve vnitrostranické opoziční platformě, jejíž prohlášení přinesly exkluzivně ParlamentníListy.cz ve čtvrtek, angažují neúspěšný kandidát na místopředsedu Petr Bureš z Ústeckého kraje, tiskový mluvčí plzeňské KSČM Richard Pokorný nebo europoslanec Jaromír Kohlíček. Bureš dal dokonce najevo, že se v krajním případě mohou nespokojenci také trhnout a založit si novou stranu. Kohlíček však Burešova slova zmírňoval. Platforma prý není opoziční. Jde jí údajně jen o to, aby se komunisté chovali víc levicově.

Komunistům sdruženým na platformě se zkrátka zdá, že Filip měl být ve vyjednávání o podpoře vlády tvrdší a požadovat větší ústupky. Josef Skála natvrdo prohlásil, že Filip už není vhodným šéfem KSČM.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Komunistická strana má v médiích image spolku strejců, co si udržuje ty svoje posty,“ rozzlobil se Skála. „Náš předseda Filip není vhodným člověkem do čela komunistické strany. Ztělesňuje ten salonní komunismus a tezi, že dohodnout se dá s každým a program je vedlejší,“ přisadil si radikální komunista Richard Pokorný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…