Očkování se zadrhlo. Respirátory budeme nosit dál. Ministerstvo sází na televizi

25.09.2021 8:40

Zatímco v polovině června očkovací centra očkovala první dávkou až sto tisíc lidí den co den, teď si pro první dávku vakcíny přijdou v průměru jen čtyři tisíce lidí denně. Plně naočkováno je přitom jen asi 55 procent populace, takže k dosažení kolektivní imunity je ještě hodně daleko. To znamená, že respirátory hned tak neodložíme. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že to změní televize.

Očkování se zadrhlo. Respirátory budeme nosit dál. Ministerstvo sází na televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení očkovacího autobusu hlavního města Prahy před budovou magistrátu

Epidemiologové dopředu upozorňovali, že má-li být dosaženo kolektivní imunity proti nemoci covidu-19, musí očkováním projít 70 až 75 procent populace. Vzhledem k mutacím koronaviru možná i 80 procent. V Česku je však naočkováno jen asi 55 procent populace. V porovnání s ostatními zeměmi EU zaostává Česko v očkování za průměrem Unie. V Portugalsku je plně naočkováno asi 87 procent populace.

Zatímco v červnu si přišlo pro první dávku vakcíny až sto tisíc lidí, dnes jsou top podle MF Dnes asi čtyři tisíce. Zájem o očkování prudce opadl.

„Kdo přichází teď? Pro první dávku i dost starších lidí, které k očkování něco přesvědčilo: tu jejich děti, tu plánovaná operace. Je to různé,“ prozradila Jana Dudešková, koordinátorka očkovacího dne v Dobřichovicích.

Sociolog Daniel Prokop upozornil, že lidé, kteří váhají s očkováním, nemají dost znalostí. Potřebovali by informace o vakcínách, mezi kterými si mohou vybírat, a potřebují popsat výhody a nevýhody jednotlivých vakcín. Takovéto informace by lidi mohly k očkování pohnout.  Billboardová kampaň podle Prokopa v žádném případě nestačí. S lidmi by si měl promluvit jejich ošetřující lékař.

Lidé by podle sociologa zvažovali očkování, i pokud by jim stát dal po očkování volno nebo sto procent platu na nemocenské.

Ministerstvo zdravotnictví ale v tuto chvíli sází především na masivní televizní kampaň.

„V tuhle chvíli běží jedna z největších televizních kampaní v televizi Nova a bude i v televizi Prima. Samozřejmě může někdo namítnout, že kdo se nedívá na televizi, k tomu se nedostane,“ uvedl mluvčí ministerstva Daniel Köppl. „Peoplemetry ale ukazují, že máme velký zásah na mladé a hlavně na lidi, které oslovit chceme. To znamená na ty se středním a nižším vzděláním,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

17:48 Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

Prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a návrat k výkonu prezidentsk…