Odborář Středula nemá pravdu. Takto je prý to s OSVČ a zdravotním pojištěním

10.02.2015 16:10

Šéf odborů Josef Středula se jal minulý týden kritizovat odvody zdravotního pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podle něj platí jen třetinovou částku než ostatní, a tak se nechal slyšet, že by tedy měli dostávat jen třetinovou sádru nebo třetinu chlopně. Své tvrzení opíral však o nepravdivý argument, že OSVČ přečerpávají systém zdravotního pojištění. Jak zjistil ze statistik zdravotních pojišťoven server Podnikatel.cz, OSVČ do systému zdravotního pojištění odvádějí více, než za ně zdravotní pojišťovny zaplatí na zdravotních nákladech.

Odborář Středula nemá pravdu. Takto je prý to s OSVČ a zdravotním pojištěním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

V případě Všeobecné zdravotní pojišťovny, největší tuzemské pojišťovny v ČR, jde dokonce o dvojnásobek. Středula přitom minulý týden pronesl, že jestliže ve zdravotnictví chybějí prostředky a OSVČ generálně přečerpají to, co do systému vloží, a nejsou solidární s nikým, tak požaduje, aby došlo k nápravě této situace. "Čím déle se to bude odkládat, tím déle bude trvat, než se do zdravotnictví dostane adekvátní částka,“ prohlásil šéf odborů.

Některé zdravotní pojišťovny však nedokázaly vygenerovat odvody a náklady OSVČ, protože takové statistiky nevedou. Byla to například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nebo Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Statistiky ostatních oslovených pojišťoven Všeobecné zdravotní pojišťovny a Oborové zdravotní zaměstnanců bank a pojišťoven a stavebnictví, které má server Podnikatel.cz k dispozici, však ukazují, že OSVČ odvádí do systému zdravotního pojištění více, než za ně zdravotní pojišťovny na zdravotních nákladech zaplatí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka rodinnému klanu Kroupů a Klímovi. Emocionální výkřiky, ale pravdu si neověří! Petr Žantovský varuje čtenáře a diváky. Na konkrétním pochybení

8:04 Facka rodinnému klanu Kroupů a Klímovi. Emocionální výkřiky, ale pravdu si neověří! Petr Žantovský varuje čtenáře a diváky. Na konkrétním pochybení

TÝDEN V MÉDIÍCH Za potřebné políčky pro mnohé novináře považuje Petr Žantovský dvě zprávy z tohoto t…