Odborář Středula nemá pravdu. Takto je prý to s OSVČ a zdravotním pojištěním

10.02.2015 16:10

Šéf odborů Josef Středula se jal minulý týden kritizovat odvody zdravotního pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podle něj platí jen třetinovou částku než ostatní, a tak se nechal slyšet, že by tedy měli dostávat jen třetinovou sádru nebo třetinu chlopně. Své tvrzení opíral však o nepravdivý argument, že OSVČ přečerpávají systém zdravotního pojištění. Jak zjistil ze statistik zdravotních pojišťoven server Podnikatel.cz, OSVČ do systému zdravotního pojištění odvádějí více, než za ně zdravotní pojišťovny zaplatí na zdravotních nákladech.

Odborář Středula nemá pravdu. Takto je prý to s OSVČ a zdravotním pojištěním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

V případě Všeobecné zdravotní pojišťovny, největší tuzemské pojišťovny v ČR, jde dokonce o dvojnásobek. Středula přitom minulý týden pronesl, že jestliže ve zdravotnictví chybějí prostředky a OSVČ generálně přečerpají to, co do systému vloží, a nejsou solidární s nikým, tak požaduje, aby došlo k nápravě této situace. "Čím déle se to bude odkládat, tím déle bude trvat, než se do zdravotnictví dostane adekvátní částka,“ prohlásil šéf odborů.

Některé zdravotní pojišťovny však nedokázaly vygenerovat odvody a náklady OSVČ, protože takové statistiky nevedou. Byla to například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nebo Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Statistiky ostatních oslovených pojišťoven Všeobecné zdravotní pojišťovny a Oborové zdravotní zaměstnanců bank a pojišťoven a stavebnictví, které má server Podnikatel.cz k dispozici, však ukazují, že OSVČ odvádí do systému zdravotního pojištění více, než za ně zdravotní pojišťovny na zdravotních nákladech zaplatí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obvinění

13:01 Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obvinění

EXKLUZIVNĚ ParlamentníListy.cz od sobotního dopoledne sledují probíhající regionální sněm ODS ve Stř…