Odborářský boss Středula u Moravce: Vládo, je to vážné, takže...

08.11.2020 15:40

Hosty druhé hodiny nedělních Otázek Václava Moravce byli člen Rady České národní banky Tomáš Holub a ekonom Tomáš Sedláček a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Poslední jmenovaný přišel s návrhem, jak výrazněji zbrzdit koronavirovou epidemii i v Česku.

Odborářský boss Středula u Moravce: Vládo, je to vážné, takže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Vidíme před sebou příležitost. Za náklady jednoho dne se získá časový úsek čtyř dnů, kdy se omezí kontakty. Ideální by bylo, kdyby volno bylo i v pátek 13. listopadu. Za relativně nízké náklady se tak přeruší komunitní přenos viru,“ uvedl Středula. Situaci v nemocnicích označil za velmi vážnou.

Předseda ústředního krizového štábu, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), Středulovi podle jeho vyjádření přislíbil, že se návrhem bude zabývat. Nepřetržité provozy nebo kritická infrastruktura by se nezastavily, dodal Středula.

Holub upozornil, že česká ekonomika nebude po koronavirové krizi stejná, jako byla před koronavirem. Upozornil, že se ekonomika změní a my si „nesmíme zakonzervovat ekonomiku, která v té době po koronaviru už nebude životaschopná“.

Středula byl v této otázce podstatně kritičtější. Současná vláda promarňuje dnešní příležitost na změnu ekonomiky. Středula se domnívá, že ekonomika se musí změnit, tak aby i lidé, kteří měli dojem, že třicet let nebyli slyšet, konečně byli slyšet.

Sedláček vidí určitou naději, že se svět může změnit. Už proto, že se prezidentem USA stal Joe Biden. A koronavirus představuje svého druhu okno příležitosti. Příležitosti k digitalizaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…