Odborářský boss Středula u Moravce: Vládo, je to vážné, takže...

08.11.2020 15:40

Hosty druhé hodiny nedělních Otázek Václava Moravce byli člen Rady České národní banky Tomáš Holub a ekonom Tomáš Sedláček a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Poslední jmenovaný přišel s návrhem, jak výrazněji zbrzdit koronavirovou epidemii i v Česku.

Odborářský boss Středula u Moravce: Vládo, je to vážné, takže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Vidíme před sebou příležitost. Za náklady jednoho dne se získá časový úsek čtyř dnů, kdy se omezí kontakty. Ideální by bylo, kdyby volno bylo i v pátek 13. listopadu. Za relativně nízké náklady se tak přeruší komunitní přenos viru,“ uvedl Středula. Situaci v nemocnicích označil za velmi vážnou.

Předseda ústředního krizového štábu, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), Středulovi podle jeho vyjádření přislíbil, že se návrhem bude zabývat. Nepřetržité provozy nebo kritická infrastruktura by se nezastavily, dodal Středula.

Holub upozornil, že česká ekonomika nebude po koronavirové krizi stejná, jako byla před koronavirem. Upozornil, že se ekonomika změní a my si „nesmíme zakonzervovat ekonomiku, která v té době po koronaviru už nebude životaschopná“.

Středula byl v této otázce podstatně kritičtější. Současná vláda promarňuje dnešní příležitost na změnu ekonomiky. Středula se domnívá, že ekonomika se musí změnit, tak aby i lidé, kteří měli dojem, že třicet let nebyli slyšet, konečně byli slyšet.

Sedláček vidí určitou naději, že se svět může změnit. Už proto, že se prezidentem USA stal Joe Biden. A koronavirus představuje svého druhu okno příležitosti. Příležitosti k digitalizaci.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…