Odborníci oponují Babišovi s Vojtěchem: Právě teď je čas odhodit respirátory

30.07.2021 7:57

Epidemie v České republice stále zpomaluje, ale šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš vyjadřuje obavy, co se stane, pokud lidé opravdu odloží respirátory i ve vnitřních prostorách, jak to nařídil soud pro případ, že Ministerstvo zdravotnictví nutnost jejich nošení řádně neodůvodní. Experti se ale neshodnou v tom, zda je nutné respirátory stále nosit. Část odborníků říká, že čas na odhození respirátorů v dál je právě teď.

Odborníci oponují Babišovi s Vojtěchem: Právě teď je čas odhodit respirátory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto

Nejvyšší správní soud s odůvodněním, že ministerstvo řádně neodůvodnilo své nařízení, s třídenním odkladem zrušil povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě. Ony tři dny má ministerstvo na to, aby opatření řádně odůvodnilo a tato povinnost mohla zůstat v platnosti.

Předseda vlády je tím, že by se odložily respirátory, takřka zděšen.

„Bylo by velice nerozumné, kdybychom respirátory a roušky v hromadné dopravě nebo v obchodech zrušili. Minulý rok jsme to zrušili prvního července a všichni si pamatujeme, jak to dopadlo. Právníci Ministerstva zdravotnictví to teď napíšou pořádně,“ prohlásil Babiš ve vysílání Rádia Z.

„Já nejsem ten, kdo rozhoduje. Musí rozhodnout epidemiologové, paní Svrčinová (hlavní hygienička Pavla Svrčinová, pozn. red.), náměstkyně ministra zdravotnictví, protože oni jsou za to zodpovědní. Je tam ještě skupina MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace, pozn. red.), která se k tomu vyjadřuje, a ostatní epidemiologové v mediálním prostoru,“ dodal premiér.

Jenže část odborníků, na které se Babiš odvolává, říká, že čas na odhození respirátorů v dál je právě nyní.

„Tuto povinnost bych zrušil, prosazuji to už delší dobu, minimálně už jako odměnu pro ty, co jsou očkovaní,“ uvedl pro deník Echo24 ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský. „Doba na rozvolnění je teď. Použiji slova Borise Johnsona při vyhlašování ,Dne svobody‘ 19. července: Když ne teď, tak kdy? Epidemiologická situace je velmi příznivá a povinné nošení roušek nemá v této situaci oporu ve vědeckých studiích,“ doplnil Hostomský.

Stejného názoru je imunolog Karel Drbal s tím, že Velká Británie, která restrikce odvolala a spoléhá se na odpovědné chování občanů, udělala dobře.

Podle Ministerstva zdravotnictví však proočkovanost populace není tak vysoká, aby se daly odložit respirátory a bylo možné spoléhat jen na kolektivní imunitu. Na straně ministerstva názorově stojí např. imunolog Václav Hořejší,

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

12:02 ,,Babiš může za smrt Menzela!" A to Flegr přetáhl. Strašné, co přišlo

Parazitolog Jaroslav Flegr vystavil Babišově vládě účet za 30 tisíc mrtvých v době covidu. A moc pro…