Odborník Bartuška: Lidé toho vydrží víc. Zavřít školy? Žádná katastrofa

09.11.2022 14:00 | Zprávy

Zvláštní zmocněnec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška má za to, že z hlediska energetiky čekají Českou republiku tři těžké zimy a nikoli jen jedna, jak by se mohlo zdát teď. Ale kdyby Česko trápily jen vysoké ceny energií, bylo by to pode Bartušky vlastně dobré. V časech války, která probíhá pár set kilometrů od našich hranic, by podle Bartušky Čechům, Moravanům a Slezanům mohlo být mnohem hůř. Upozornil také na jednu slabinu demokracie.

Odborník Bartuška: Lidé toho vydrží víc. Zavřít školy? Žádná katastrofa
Foto: ČT24
Popisek: Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost

Kdybychom měli tento rozhovor před rokem a říkali, že potřebujeme mít dobře vyzbrojenou armádu, asi by většina posluchačů tohoto pořadu říkala: ,K čemu nám je to dobré? K čemu je dobrá armáda?' Věřím, že po 24. únoru tohoto roku už si tuto otázku většina lidí neklade. Svět se velmi zásadně změnil a energetika je jen malou částí toho všeho. ... Pokud budou ceny energií a jejich dostupnost největší problém v této zimě, tak je to skvělé. To říkám s plnou zodpovědností,“ zdůraznil Bartuška hned v úvodu rozhovoru v pořadu Kupředu do minulosti s tím, že Rusko vede válku proti Ukrajině již 8 let a teď 24. února Rusko válku ještě zintenzivnilo. Snad v naději, že za pár dní dobude Kyjev a získá kontrolu nad celou Ukrajinou. Po devíti měsících se Rusům tento sen nepodařilo naplnit a podle Bartušky se teď nabízí otázka, co Rusko udělá dál. Zda a jak se pokusí tento svůj cíl naplnit.

Lidé by měli šetřit. Měli by myslet na to, že elektřina se musí někde vyrobit a pokud sníží spotřebu elektřiny či plynu, pomohou sobě i celé republice, míní odborník.

„Když se člověk podívá na dva ropné šoky, které zažil Západ, Spojené státy a západní Evropa v letech 1973 a 1979, tak asi velká část úspěchu Západu v souboji s OPECem a Saúdskou Arábií, a dalšími ropnými exportéry, spočívala v přesvědčování veřejnosti, aby šetřila energiemi. Různé úsporné programy: v Německu se zakázal provoz aut v neděli, v Americe omezili provoz na dálnicích. Lidé si uvědomili, že elektřina se musí někde vyrobit, a teplo podobně. Pamatujeme z dětství: ‚Nesvítí se někde zbytečně?‘ Případně utahování kohoutků, aby nekapala voda,“ pokračoval Bartuška.

Lidé podle něj vydrží víc, než si na první dobrou myslí. Pokud omezí spotřebu ropy, elektřiny i plynu, dá se podle experta říct, že nelehké období přečkáme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

8:55 Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

Třetí český prezident Miloš Zeman se opět přihlásil o slovo. Prozradil, co mu dnes lidé vyčítají, kd…