Odbory chtějí zvýšit minimální mzdu o tisíc korun. Žádost je spíše symbolická

13. 3. 2013 19:56

Odbory chtějí zvýšení minimální mzdy z osmi tisíc na devět tisíc korun. S tímto návrhem půjdou na mimořádné jednání tripartity, které bude 4. dubna. Při jednání vedení odborů KOVO v Hradci Králové to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Před pár dny uvedl, že odbory budou požadovat zvýšení o 600 korun. Minimální mzda v Česku je stejná více než šest let.

Odbory chtějí zvýšit minimální mzdu o tisíc korun. Žádost je spíše symbolická
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Pokud by se v minimální mzdě měla promítnout inflace za posledních šest let, měla by minimální mzda podle Zavadila činit 9400 korun. "Víme, že v současné situaci to není možné. Důležité je ale vytvořit signál, že by se měla zvýšit. Minimální mzda je dnes pod životním minimem," řekl Zavadil.

Minimální mzda se nezměnila od ledna 2007

Návrh na zvýšení minimální mzdy na 9 tisíc korun již odboráři v únoru předali sněmovně. Odměňování minimální mzdou se podle dřívějších odhadů ministerstva práce a sociálních věcí týká zhruba 80 tisíc až 120 tisíc zaměstnanců v České republice.

Minimální mzda se nezměnila od ledna 2007, v prosinci 2011 vláda projednávala návrh na její zvýšení z 8 tisíc korun o 400 nebo 500 korun. Kabinet tehdy návrh neschválil s poukazem na nejistý vývoj domácí ekonomiky.

Na mimořádné tripartitě by zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády měli jednat o ekonomické situaci země. Podle Zavadila bude pro odbory na jednání prioritou řešení rostoucí nezaměstnanosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stop umlčování jiných názorů! Osobnosti USA sepsaly dopis. Ta jména! Respekt bude koukat

11:50 Stop umlčování jiných názorů! Osobnosti USA sepsaly dopis. Ta jména! Respekt bude koukat

Konec odvolávání a ideovým čistkám v USA. Po tom nevolají republikáni, ale levicoví intelektuálové a…