Ódéesáci, utíkejte, koště se blíží. Katastrofální výsledek předvolebního průzkumu

11.09.2014 14:36

Do otevření volebních místností pro komunální volby zbývá necelý měsíc. Podle posledního průzkumu společnosti SANEP, která ve čtrnácti největších českých městech zjišťovala volební preference potencionálních voličů, by měla kdysi nejsilnější pravicová strana – ODS – bít na poplach. Ve všech krajských městech, v Praze i na Kladně strana dle průzkumu může čekat jednociferné výsledky. A v mnohých případech blížící se jen pěti procentům volebního zisku.

Ódéesáci, utíkejte, koště se blíží. Katastrofální výsledek předvolebního průzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Anketa

Která strana nejvíc vybouchne v komunálních a senátních volbách? Kde bude největší zklamání ze zaostání za očekáváním?

6%
52%
1%
21%
14%
1%
4%
0%
hlasovalo: 23153 lidí

Společnost SANEP prováděla na počátku září předvolební průzkum voličských preferencí ve třinácti krajských městech, doplněných o Kladno. Nejlépe si mezi potencionálními voliči vedli sociální demokraté, následovaní hnutím ANO. Vyjma Prahy, Karlových Varů a také Liberce, kde má velmi silnou pozici Změna pro Liberec, vládní strany obsadily první dvě místa v testu oblíbenosti u voličů.  

Předvolební průzkum opět potvrdil odliv příznivců od kdysi nejsilnější pravicové strany – ODS. Ta by mohla letos podruhé zažít volební debakl. V květnových volbách do Evropského parlamentu skončila až šestá, přičemž obhájila pouhé dva mandáty z předchozích devíti. Měsíc před komunálními volbami jí předvolební průzkumy rovněž nevěští nic dobrého. Volební preference se u občanských demokratů pohybují v jednociferných číslech a například v Praze, kde kdysi vyhrávala i tenisová raketa Václava Klause, by ODS nyní dostala necelých deset procent hlasů. Předběhly ji nejenom ČSSD, ANO a TOP 09, ale i trojkoalice zelených, lidovců a STANu.

Průzkum společnosti SANEP k nahlédnutí ZDE

Lepších výsledků nedosahuje ODS ani ve městech, ve kterých drží post primátora. V Plzni by jí odevzdalo hlas necelých osm procent oslovených voličů, v Olomouci šest a v Kladně ani ne čtyři procenta. Poslední opěrný bod občanských demokratů - rozsáhlá síť městských zastupitelů - by se tak po volbách mohla zhroutit jako domeček z karet. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …