Odpor žalobců proti Benešové se prý drolí. Podpořit ji měl vlivný muž od Ištvana

18.05.2019 20:22

Komentátor deníku Forum24.cz Jiří Sezemský se vyjádřil k drolení jednoty v justici. Ištvanův žalobce Petr Šereda totiž nevidí problém v ministryni spravedlnosti Marii Benešové, proti níž demonstrují tisíce lidí a například Soudcovská unie či státní zástupci Pavel Zeman a Lenka Bradáčová vyzývají k obezřetnosti. Šereda míní, že Benešová může přinést svěží vítr.

Odpor žalobců proti Benešové se prý drolí. Podpořit ji měl vlivný muž od Ištvana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Obhájkyně Marie Benešová

„Nejednota v názorech na dosazení Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti není jen mezi vládou a opozicí. Rozdílné názory se nyní projevují i uvnitř justice, pokud je tímto pojmem míněn výkon spravedlnosti (činnost soudů a státního zastupitelství). Odpor vůči jmenování Zemanovy poradkyně je přitom pochopitelný,“ sdělil Sezemský a poukázal na pochopení Benešové vůči kauzám ANO. 

Původní text ZDE.

„Po zkušenostech s ní se dá předpokládat, že svoje klíčová rozhodnutí bude konzultovat s Hradem, neskrývajícím choutky zasahovat do živých kauz. Nešla do funkce kvůli svým schopnostem, či dokonce kvůli boji proti korupci, jak je avizováno, ale musela premiérovi něco slíbit. Jinak by při jeho vidění světa nemohla projít,“ dodal. 

A vyjmenoval, kdo vše se proti Benešové postavil a před čím zazněla varování. Obavy však nesdílí právě klíčový žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. „Na rozdíl od Lenky Bradáčové nevidí problém ani v tom, kdyby připravila reformu soudů a státního zastupitelství. Nemyslí si ani, že by mohla ovlivňovat některé běžící kauzy,“ zmiňuje Sezemský a cituje Šeredu, jenž se nechal slyšet, že Benešová může vnést svěží vítr a opráší diskusi nad některými věcmi. 

„Proč to Petr Šereda dělá? Oplácí Marii Benešové zastání, když do této doby obhajuje nepřiměřený zásah na Úřadu vlády v červnu 2013, kdy byl avizován dosud nepotvrzený největší korupční skandál v polistopadové historii? Nebo jen nové ministryni nadbíhá, jelikož není žádným tajemstvím, že Ivo Ištvan k ní má ze všech tří klíčových státních zástupců nejblíže? Přitom pokud by měl šéf rezortu spravedlnosti projevit nespokojenost s prací špiček státního zastupitelství, musel by začít právě v Olomouci. Ištvanovi žalobci se podíleli na opakovaném porušování procesních pravidel i zákonů, což jednomyslně konstatovala i parlamentní vyšetřovací komise k okolnostem policejní reorganizace," konstatoval Sezemský. 

„Olomoučtí žalobci se společně se Šlachtovými policisty nejaktivněji angažovali i v likvidaci bývalého ředitele GIBS Michala Murína. Ve střetu s Babišovými oponenty posloužili i ve spektakulární olomoucké policejní kauze Vidkun, která zasáhla i bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD),“ dodal ale také Sezemský s tím, že z těchto důvodů se dá předpokládat, že Ištvanovi žalobci, kteří nejspolehlivěji posloužili zájmům premiéra Andreje Babiše (i když nejen oni), to budou mít u ministryně spravedlnosti dobré. Možná se ‚odmění‘ zastavením šetření Jaroslava Faltýnka v kauze mýtného tendru, a ani na ně nebude muset někdo '‚tlačit‘,“ dodal závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

21:04 Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

Poslankyně a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová vytáhla na premiéra Andreje Babiše dopis, ve kterém…