Odvolací soud projedná kauzu úniku informací BIS k Rittigovi

14. 9. 2017 7:10

Pražský vrchní soud dnes projedná odvolání v kauze vyzrazení zprávy Bezpečnostní informační služby. Nepravomocný rozsudek uložil někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase Janě Nagyové (dnes Nečasové) podmíněný trest v délce 1,5 roku za to, že zprostředkovaně sdělila utajované informace lobbistovi Ivu Rittigovi. Lobbista za to dostal stejně jako jeho právník devítiměsíční podmínku.

Odvolací soud projedná kauzu úniku informací BIS k Rittigovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Rittig

Podle obžaloby se Rittig v roce 2012 dověděl od Nečasové a ministra zemědělství, že premiér dostal utajený materiál. Lobbista dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého advokáta Davida Michala na schůzku s Nečasovou, která právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu.

Obžalobě čelí také bývalý poradce ministra zemědělství a Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra, kterého však pražský městský soud osvobodil. Vinu odmítají i ostatní tři obžalovaní. Nečasová tvrdí, že od premiéra dostala úkol, aby zkontaktovala lidi z okolí ministra zemědělství a tlumočila jim nelibost nad děním v resortu. Rittig mimo jiné kritizuje použití policejních odposlechů z jeho schůzek.

Pokud odvolací soud potvrdí vinu Nečasové, půjde o její první pravomocné odsouzení v kauzách, které v roce 2013 vedly k pádu vlády jejího současného manžela Nečase. Souzena je také v případu tzv. trafik pro poslance ODS, za krácení daní z luxusních darů a kvůli údajnému zneužití Vojenského zpravodajství.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

20:13 Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

REPORTÁŽ „Času moc nemáme. Změny, které probíhají, jsou strašně rychlé. Když ještě pár let bude pokr…