Odvolaného Žaludu vyslýchali policisté. Vysvětloval jim trafiku pro ODS

06.08.2013 18:54

Petr Žaluda, který donedávna řídil České dráhy, v úterý vypovídal na policii. Výslech se týkal údajného podplácení exposlanců ODS a přidělování trafik, které měla dojednávat Jana Nagyová. Žaluda totiž figuruje v odposleších telefonátů bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase.

Odvolaného Žaludu vyslýchali policisté. Vysvětloval jim trafiku pro ODS
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Žaluda
reklama

Odvolaný šéf Českých drah Petr Žaluda v úterý vypovídal na policii jako svědek v kauze údajného podplacení trojice exposlanců ODS. Obsah svého výslechu odmítl komentovat. Podle ČTK čelil dotazům mimo jiné na odposlechy, v nichž figuruje.

U výslechu byl tři a půl hodiny

Žaluda strávil v budově policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v pražské ulici Na Perštýně zhruba tři a půl hodiny. K výslechu se nechtěl nijak vyjadřovat. „Podepsal jsem prohlášení o mlčenlivosti," řekl přítomným novinářům.

Podle žalobců se obvinění poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa vzdali mandátů výměnou za příslib výhodných postů ve firmách vlastněných státem. Do dozorčí rady Českých drah byl následně zvolen Libor Antoš, jehož zvolení údajně požadoval právě Tluchoř.

Policie to v usnesení o zahájení trestního stíhání kvalifikovala jako úplatek pro Tluchoře, jemuž „v důsledku jeho obav z případných následků dosud nebyl poskytnut úplatek v celém rozsahu", tedy místo ve státních společnostech či orgánech.

Žaluda měl v dozorčí radě ČD zajistit místo pro Bočka

Podplacení exposlanců podle žalobců dojednávala tehdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Policejní odposlechy Žaludu zmiňují právě v souvislosti s Bočkem. Podle policistů z nich vyplývá, že mezi Nečasem, Žaludou, Nagyovou, Bočkem a dalšími lidmi se vedla jednání o jmenování Bočka do představenstva Českých drah.

"Petr Žaluda působil na členy dozorčí rady obchodní firmy České dráhy v tom směru, aby Romana Bočka zvolili do funkce člena představenstva," napsala policie v usnesení o zahájení trestního stíhání. Boček byl poté skutečně zvolen, což prý Tluchoře "mile potěšilo" a získal důvěru, že domlouvání postů není ze strany Nagyové jen hra.

Žaluda i Boček byli z představenstva Českých drah odvoláni minulý týden. Nový ministr dopravy Zdeněk Žák odvolání Žaludy, který dostane odstupné ve výši 12 milionů korun, zdůvodnil zadlužováním společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…