Okolí pražského InterContinentalu čeká velká proměna. Čeští majitelé plánují zásadní rekonstrukci

10.11.2019 9:42

Hotel InterContinental koncem minulého roku změnil majitele. Přes investiční společnosti R2G ho koupili Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera ze slovenské skupiny Best Hotel Properties. Ti teď plánují jeho okolí významně proměnit. Půjde o rozšíření veřejných prostranství kolem budovy, propojení Pařížské ulice s nábřežím a zlepšení dopravní situace. ČTK to potvrdil ředitel nových investic investiční kanceláře R2G Jakub Dyba.

Okolí pražského InterContinentalu čeká velká proměna. Čeští majitelé plánují zásadní rekonstrukci
Foto: repro Google Maps, BR
Popisek: Hotel Intercontinental

Podle představ nových majitelů je v plánu více otevřít lidem okolí hotelu, počítá se například s tím, že se přesune stávající krytý bazén a na jeho místě vznikne nové náměstí, které bude mírně pod úrovní Pařížské ulice. To bude tunelem skrz val nábřeží propojeno s Vltavou.

Anketa

Chcete generála Petra Pavla za prezidenta?

7%
93%
hlasovalo: 30475 lidí
„Je to faktické prodloužení Pařížské až k řece,“ uvedl pro ČTK Jakub Dyba. Prostor před vchodem do hotelu se má změnit na městskou třídu s alejí stromů a obchodním parterem a na střeše přemístěného bazénu má vzniknout zelená terasa se zahrádkou nové restaurace.

Projekt také navrhuje stavbu proskleného objektu na náměstí Miloše Formana na rohu Pařížské a Bílkovy ulice. Podle majitelů hotelu se počítá s tím, že na novou budovu s půdorysnou plochou 380 metrů čtverečních budou navazovat další drobné objekty, ve kterých mají být obchody, kavárny či kulturní prostory. Na samotném náměstí, které má podle projektu plochu 4600 metrů čtverečních, chtějí majitelé vybudovat památník československého filmu.

Dalším pozitivním prvkem této rekonstrukce by mělo být zlepšení dopravy. Podle Dyby návrh odklání vjezdy a výjezdy z garáží z náměstí, takže doprava nebude obtěžovat lidi jako doposud. Jednodušší bude také parkování.

Společnost R2G na rekonstrukci uspořádala soutěž, ve které vyhrálo české architektonické studio TAK, které vede Marek Tichý. Jedním z hlavních důvodů podle Dyby bylo rozšíření prostranství, která budou přístupná veřejnosti. Tato plocha se má zvýšit až o čtyřicet procent.

Plán také počítá s výsadbou zeleně, zelenými střechami a vodními prvky. R2G tedy jako jedna z mála společností neplánuje veřejný prostor zastavovat, ale naopak ho vytvářet a otevírat více lidem.

Co jste možná nevěděli.

InterContinental Prague byl prvním mezinárodním hotelem ve městě

Výběr této unikátní lokality nebyl náhodný. Záměrem bylo, aby hotel propojil a sladil Staré Město a řeku Vltavu a stal se sám o sobě nepřehlédnutelnou dominantou. Hotel navržený věhlasným českým architektem Karlem Filsakem v brutalistním stylu byl vystavěn v letech 1968 až 1974 z pohledového betonu s pásovými okny obloženými kachlíky. Z vnější strany je hotel vertikálně členěn na sedm menších částí, takže vizuálně je budova v souladu s domy Starého Města. V letech 1992 až 1995 byl hotel zrenovován pod dohledem architekta Romana Kouckého.

Hotel InterContinental Prague byl umístěn na seznam architektonicky významných budov Odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy, a tím byl potvrzen jeho status známého orientačního bodu. Od otevření až do dnešních dnů je hotel InterContinental cílem největších celebrit ze světa filmu a hudby i politiků a vysokých vládních představitelů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …