Olympijští medailisté si polepší. Nový zákon pro ně zavede zvláštní rentu

05.08.2014 20:14

Olympijští medailisté by mohli dostávat rentu, jež by formou příspěvku k důchodu pomáhala úspěšným sportovcům z minulosti, kteří se v pokročilém věku mnohdy ocitají ve svízelné ekonomické situaci. Počítá se s ní v novém zákoně o podpoře sportu, jehož věcný návrh právě vzniká.

Olympijští medailisté si polepší. Nový zákon pro ně zavede zvláštní rentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Po diskusi ve sportovním prostředí by ho ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mělo na podzim předložit vládě, konečnou podobu by měl zákon získat v průběhu příštího roku.

Přechod do běžného života

Na renty se předběžně počítá s částkou 20.000 korun měsíčně. "Je to pro generaci, která neměla možnost se během své sportovní kariéry zajistit na budoucnost," řekla na dnešní veřejné rozpravě olympijská šampionka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, členka komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV). Podle předsedy ČOV Jiřího Kejvala by se roční náklady měly pohybovat kolem 20 až 25 milionů korun.

Pokusy o zavedení renty pro bývalé úspěšné sportovce se objevily už v minulosti, ale neuspěly. Finanční podporu někdejším reprezentantům přitom poskytují například v Polsku nebo v Rumunsku a aktuálně se zavedení této renty řeší rovněž na Slovensku, uvedla Neumannová.

V novém zákoně by měl být zakotven také systém, který vrcholovým sportovcům na konci kariéry usnadní přechod do běžného života. Projekt na podporu "druhé kariéry" sportovců už má ČOV zpracovaný a podle Neumannové by jím od září v rámci pilotní studie mělo procházet zhruba deset sportovců. Vrcholoví sportovci by měli získat podporu při vzdělávání, ale také pomoc při uplatnění na pracovním trhu.

Zákon by měl rovněž ošetřit problematiku dopingu

Nový zákon by se však měl věnovat podpoře sportu komplexně. V první řadě by měl stanovit jasná pravidla pro jeho financování včetně podpory velkých sportovních akcí na českém území.

Měl by také definovat sport jako veřejně prospěšnou aktivitu a spojit ho s podporou zdravého životního stylu. Zdravotní pojišťovny by měly povinně zřizovat fond prevence, který je v současné době dobrovolný, a prostředky z něj věnovat na podporu sportu. Ministr školství Marcel Chládek zopakoval návrh na zavedení třetí hodiny tělocviku do škol.

Zákon by měl rovněž ošetřit problematiku dopingu, jehož pravidla se řídí mezinárodním kodexem Světové antidopingové agentury WADA, a boj proti násilí na stadionech a ovlivňování sportovních utkání především v souvislosti se sázkami. Nově by měla být stanovena pravidla pro dobrovolnictví, protože dobrovolníci se podílejí nejen na organizaci sportovních akcí, ale především pracují v klubech jako trenéři dětí a mládeže.

Vzhledem k tomu, že současný zákon vznikl v roce 2001, bude muset nová úprava reagovat rovněž na změny, k nimž od té doby došlo. Jedná se především o vstup České republiky do Evropské unie a vznik krajů.

Podklady pro debatu jsou k dispozici na webu Českého olympijského výboru. Připomínky se mohou podávat prostřednictvím e-mailu na adrese zakonosportu@olympic.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…