Ombudsman Křeček dostal velkou pochvalu za rok ve funkci. „Nátlakové neziskovky“ budou zuřit

18.03.2021 16:16 | Zprávy

Právní expert Trikolóry docent Zdeněk Koudelka pochválil rok činnosti ombudsmana Stanislava Křečka. „Doktor Křeček jako dlouholetý advokát, který v praxi řešil konkrétní problémy lidí, pochopil, že úřad veřejného ochránce práv má smysl v pomoci lidem tam, kde to skutečně potřebují. Ne tam, kde to potřebují pro své dotační aktivity různé neziskovky,“ myslí si Koudelka. „Ombudsman je tu pro lidi, ne pro nátlakové neziskovky,“ dodal.

Ombudsman Křeček dostal velkou pochvalu za rok ve funkci. „Nátlakové neziskovky“ budou zuřit
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Ústavní právník Zdeněk Koudelka zveřejnil v Mladé frontě Dnes glosu ohledně roku Stanislava Křečka jakožto ombudsmana ve funkci. Občané dají veřejnému ochránci práv 8 000 podnětů za rok. „Třetina z nich je mimo jeho působnost, kdy lidé například napadají rozhodnutí soudů, které ombudsman samozřejmě kontrolovat nemůže,“ podotkl Koudelka.

Křeček se tak údajně zaměřil na oblasti, jaké tíží občany nejvíce. Tím jsou podle Koudelky například důchody, kdy jsou lidé nespokojení se svou penzí. Zde je údajně často problémem uznání doby důchodového pojištění, kdy někteří zaměstnavatelé dávno neexistují a archivování těchto dokumentů je podle Koudelky neúplné.

„Obecným problémem, na který ombudsman upozornil, je nutnost doby pojištění 35 let pro řádný starobní důchod. Řada občanů dnes část života pracuje v zahraničí či cizinci pracují u nás. Třicetiletý člověk neřeší důchod, ale nakonec nastanou problémy. Někdo pracoval celý život, ale ve dvou či třech státech a u nás nesplnil podmínku 35 let zaměstnání. V rámci Evropské unie je situace řešena, ale lidé pracují i mimo Unii. Tuto připomínku ombudsmana uznala i vláda, ale k řešení zákonné úpravy dojde asi až po volbách.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

21:25 „Ukaž, koho volíš, když u nás pracuješ.“ To nejhorší, co může přinést volba poštou

Sněmovnou schválená korespondenční volba připouští, aby o tom, kdo bude u nás vládnout, rozhodovali …