Ombudsmanka Šabatová se nechce nechat ignorovat. Její předchůdci to prý balili dřív, než bylo nutné

23.02.2014 13:46 | Zprávy

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, ustavená do své funkce sněmovnou 14. února, se zdá překypovat energií. „Někdy mám dojem, že se mí předchůdci smířili s neúspěchem a s nečinností sněmovny trochu dříve, než bylo nutné,“ říká. Podle ní její předchůdce Pavel Varvařovský, který odstoupil formálně z osobních důvodů ke konci loňského roku, komunikoval s aktivními politiky - ministry trochu méně, než mohl. Anna Šabatová sama hodlá klást větší důraz na osobní jednání, když se formální korespondence ukáže neúčinnou.

Ombudsmanka Šabatová se nechce nechat ignorovat. Její předchůdci to prý balili dřív, než bylo nutné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Ochránkyně práv byla hlavním hostem nedělních Otázek Václava Moravce ve vysílání veřejnoprání České televize. Jedním z největších nedodělků, které zjistila při převzetí svého úřadu, je podle Anny Šabatové dlohodobě neřešená problematika bydlení pro chudé. „Neexistuje evropská země, s neradostnou výjimkou České republiky, která nemá zákon o sociálním bydlení,“ říká ochránkyně Šabatová. „Pokud se chceme nazývat demokratickým, právním a sociálním státem, musíme mít zákon o sociálním bydlení,“ apeluje. Za další prvořadé úkoly označila přijetí zákona o státní službě a bezplatnou právní pomoc.

Přes neúspěchy úřadu, kvůli nimž zřejmě rezignoval její předchůdce, Anna Šabatová vidí, že někdy se situace hne, i když někdy i mimo zásluhy ochránce. „Například příchodem nové politické garnitury," uvedla.

Nová vláda slibuje brzké přijetí zákona o státní službě, což je nakonec i cílem nové ochránkyně práv. Zlepšení fungování státní správy je důležité podle Anny Šabatové ve všech ohledech. „Čím lepší je fungování státní správy, tím úspěšnější může být také ombudsman,“ domnívá se.

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky má i lidská práva jako jednu ze svých priorit, připomněl moderátor Václav Moravec. Měla by být nově posílená pozice ombudsmana, o níž se nyní hovoří, zakotvena v Ústavě? Podle Anny Šabatové by uvedení úřadu ochránce práv přímo v Ústavě bylo čistším řešením, není však bezpodmínečně nutné. „Například posílení pravomocí ochránce, aby mohl dávat k Ústavnímu soudu podněty k rušení protiústavních zákonů a jejich částí, lze zajistit pouhým doplněním zákona o Ústavním soudu," soudí ochránkyně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…