Ombudsmanka se postavila proti tomu, aby tatínkové museli nemocnicím za přítomnost u porodu platit

30.10.2014 8:04

Proti tomu, aby tatínkové či jiní příbuzní museli za svou přítomnost u porodu nemocnicím platit, se postavila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta reagovala na stížnost Ludmily Benešové z Brna, které se nelíbilo, že musela za účast partnera a své sestry při jejím porodu ve Fakultní nemocnici Brno zaplatit 1500 Kč. Informovala o tom čtvrteční MF Dnes.

Ombudsmanka se postavila proti tomu, aby tatínkové museli nemocnicím za přítomnost u porodu platit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

V právním rozkladu, jímž Šabatová na stížnost Benešové reagovala a který má list k dispozici, ombudsmanka uvedla, že vybíráním poplatků za doprovod žen v porodnicích porušují nemocnice zákon.

Poplatky za přítomnost otce jsou nezákonné

„Zákon o zdravotních službách přiznává pacientovi právo na přítomnost jím určené osoby a zdravotnickému zařízení povinnost to umožnit. Toto právo není zákonem dál usměrněno, takže není možné ho libovolně zpoplatnit,“ vysvětlila Šabatová, která jakékoliv poplatky za doprovod při porodu označila za nezákonné. A to i v případě běžně vyžadovaných plateb za přítomnost otce.

Podobný názor má i brněnský advokát Lukáš Prudil, který se specializuje na zdravotnické právo. Podle něj ale může nemocnice požadovat úhradu reálně vzniklých nákladů, které má s přítomností doprovázející osoby. Podle jeho názoru by ale vyčíslení těchto nákladů mělo být transparentní a přezkoumatelné.

List uvádí, že zmíněná nemocnice vybrala v loňském roce za doprovod u porodu od více než čtyř tisíc lidí přes 1,7 milionu korun.

Nemocnice ale ani na základě stanoviska ombudsmanky nechce poplatky za přítomnost příbuzného u porodu rušit. Podle listu tak budou muset tuto věc zřejmě rozhodnout soudy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš: „Konečná a ten Turek.“ „Máme plán. Ukážeme ho.“

8:47 Babiš: „Konečná a ten Turek.“ „Máme plán. Ukážeme ho.“

Konečná a Filip Turek, s nimi se dá alespoň bavit, řekl na předvolební akci lídr ANO Andrej Babiš. H…