Zdůraznila, že nikdo neví, kolik těchto zařízení v zemi je. Podle ní z kontrol plyne jediný závěr: Všechna tato zařízení by se měla zlegalizovat tak, že budou zaregistrována, nebo by měla ukončit činnost. Na to by měly dohlédnout krajské úřady.
V ČR je síť řádných ústavů sociální péče pro seniory. Jsou zaregistrovány na příslušných krajských úřadech a jejich seznam lze najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Jde o zařízení pod kontrolou sociálních pracovníků, v nichž je možné si stěžovat na nedostatky a které čerpají státní dotace.
Nedůstojné žití v „důstojném stáří“
Opakem toho jsou neregistrovaná zařízení. Většinou působí ve zkrachovalých penzionech, dávno zaniklých kulturních centrech nebo větších rodinných domech, pro něž se nenašlo využití. V názvu obvykle mají něco jako „spokojené stáří" nebo „důstojné stáří". V podstatě jde o ústavy sociální péče, které od těch registrovaných běžný člověk ani není schopen rozeznat.
Rozdíl je v tom, že nedostávají státní dotace, žijí zcela z poplatků klientů, přičemž nemají na kvalitní péči peníze. Především nepodléhají kontrole. „Provoz takovéhoto zařízení může být celkem dobrý business pro menší rodinu," řekla Marie Lukasová z kanceláře ombudsmanky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk