Omezení imunity otevírá prostor pro korupci, bojí se poslanec Korte z TOP 09

14.02.2013 7:58

Pro omezení poslanecké imunity pouze po dobu vykonávání mandátu nehlasovalo v dolní komoře parlamentu jen pět zákonodárců. Mezi nimi byl i Daniel Korte (TOP 09). Obává se totiž, že poslanci udělají prakticky všechno proto, aby dosáhli opakovaného znovuzvolení, což jim zaručí pokračování imunity. Praxe posledních dní přitom ukazuje, že stávající model imunity a vydávání poslanců funguje. Korteho vyjádření přináší server ihned.cz.

Omezení imunity otevírá prostor pro korupci, bojí se poslanec Korte z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Korte

Poslanci se po mnoha letech odhodlali k omezení své imunity pouze na dobu svého mandátu. Pokud s tímto krokem vyjádří souhlas i Senát, bude možné stíhat poslance za protizákonné jednání i po skončení mandátu, pokud se sněmovna rozhodne svého kolegu nevydat již během jeho funkčního období. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) má strach z toho, že zákonodárci se od teď budou své židle držet zuby nehty.

Dosud platný model fungoval dobře

"Představím-li si, že někdo ví, že propadne trestnímu stíhání po skončení svého mandátu, co udělá? Všemi prostředky se bude snažit ten mandát udržet. Zdůrazňuji všemi prostředky. Tady se otvírá obrovské pole pro korupci, jakou jsme ještě nikdy nezažili," varuje Korte.

Následně dodává, že stávající model imunity spojený s vydáváváním k trestnímu stíhání fungoval. Ukazuje to např. vydání Davida Ratha (dříve ČSSD), Romana Pekárka (dříve ODS), nebo Vlasty Parkanové (TOP 09). A jako konzervativec se Korte při hlasování držel zásady neměnit zbytečně něco, co prokazatelně funguje. V tomto smyslu se snažil přesvědčit i své kolegy z poslaneckého klubu TOP 09, ale zůstal osamocen. Přiznává rovněž, že není cesty zpět k původnímu modelu imunity.

"Obávám se, že není, protože jak tato sněmovna, tak Senát prokázaly, že jsou schopny přijmout ještě neskonale větší blbost, než je toto. A hnaly se do ní s očima vypoulenýma jako fotbalista do ofsajdu. Myslím tím například přímou volbu prezidenta," uzavírá zákonodárce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

7:47 Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

V úterý odpoledne, zatímco Václavským náměstím zněly výzvy k jeho odchodu, premiér Andrej Babiš hovo…