Omluvte se mi, nebo vás dám k soudu, hrozí Fajt ministerstvu kultury

22.05.2019 17:42

Bývalý generální ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt podle webu iDNES.cz požaduje omluvu Ministerstva kultury, jinak se obrátí na soud. Fajt nesouhlasí se svým dubnovým odvoláním ministrem kultury Antonínem Staňkem, ani s protokolem o kontrole galerie, který má jeho okamžité odvolání zdůvodňovat. Informace z protokolu považuje na nepravdivé a zavádějící.

Omluvte se mi, nebo vás dám k soudu, hrozí Fajt ministerstvu kultury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal Fajta z vedení Národní galerie 18. dubna s okamžitou platností. Důvodem mělo být hlavně pochybení v hospodářské činnosti galerie a zejména milionová autorská smlouva, kterou galerie Fajtovi vyplatila za jeho kurátorské práce na výstavách a expozicích.

Fajt považuje výsledky za nepravdivé a tendenční a hodlá se domoci omluvy Ministerstva kultury. „Nálezy kontrolního protokolu rozhodně nemají takovou váhu, aby ministr na jejich základě s okamžitou účinností musel odvolat ředitele úspěšné národní kulturní instituce,“ uvedl Fajt. „Kontrolní protokol nepřinesl žádné vážné a obhajitelné důkazy pro obvinění mojí osoby a pro občanskou a profesní likvidaci, jak ji provedl ministr kultury,“ doplnil s tím, že všechny kroky se dají manažersky snadno obhájit.

Výsledky kontroly kromě Fajta zpochybňuje také bývalý ředitel ekonomicko-provozní sekce galerie Vladimír Mallát, který dokonce hovoří o účelovosti protokolu. „Protokol hlavně svědčí, minimálně u příkazních smluv, o jeho účelovosti. Kontrola byla prováděna na daleko větším vzorku smluv a faktur, ale vybrány byly jen ty případy, které se hodily,“ kritizuje protokol Mallát, který se své funkce vlivem událostí 13. května vzdal.

Kontroloři podle protokolu zjistili nedostatky v uzavíraných příkazních smlouvách, ve vnitřním kontrolním systému a dodržování rozpočtových pravidel, což vedlo k nehospodárnosti. Na špatné hospodaření galerie a také možný střet zájmů upozornila také Transparency International ČR. Střet zájmů se měl týkat autorských honorářů pro Fajta a také placení externích právních firem, jejichž jednateli jsou Mallát a jeho bratr.

Podle Fajta i Malláta ale galerie hospodařila dobře, o čemž svědčí ziskový rozpočet z roku 2017 a 2018. Co se týče autorských honorářů a externích služeb, jde podle obou o běžnou praxi v resortu kultury. Smlouvy s právními firmami bratří Mallátů navíc prý byly podepsány ještě před listopadem 2018, kdy do galerie Mallát nastoupil.

Ministr kultury Staněk byl za své kroky hojně kritizovaný ze strany lidí v kultuře. Proto se rozhodl, že na svou pozici rezignuje. Premiér Andrej Babiš již jeho rezignaci odeslal prezidentu Zemanovi a naznačil, že ho případně sám odvolá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …