Orbán: Plot na hranici se Srbskem není namířen proti Bělehradu

01.07.2015 17:32

Plot, který Maďarsko plánuje postavit na hranici se Srbskem kvůli přílivu imigrantů, je "vynuceným opatřením" a není to iniciativa namířená proti Bělehradu. Po společném jednání maďarské a srbské vlády v Budapešti to řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán: Plot na hranici se Srbskem není namířen proti Bělehradu
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

"Uděláme všechno pro to, abychom zastavili nelegální překračování hranic," dodal šéf maďarského kabinetu, citovaný agenturou MTI. Maďarsko podle něj nicméně hranice uzavřít nechce, hraniční přechody hodlá zachovat a rozšíří jejich počet. "Nejde o problém běženců, nýbrž o nový proces přesunu velkých mas lidí," soudí Orbán. Maďarsko se podle něj bude snažit, aby ve spolupráci se svými sousedy přijalo odpovídající opatření. "Nyní jsme v situaci, kdy přichází masa lidí, a západoevropské země chtějí lidi, kteří k nim přišli, vrátit nám, kvůli čemuž čelíme tlaku z jihu i ze západu," dodal premiér.

Maďarsko uvádí, že policie letos zadržela přes 67.000 nelegálních uprchlíků

Orbánův srbský protějšek Aleksandar Vučić řekl, že plánovaný plot není pro Srbsko "příjemný". Slíbil, že Bělehrad posílí kontroly na hranici s Makedonií, odkud do Srbska vstupuje mnoho imigrantů a uprchlíků.

Maďarsko uvádí, že policie letos zadržela přes 67.000 nelegálních uprchlíků, z nichž většina přišla právě ze Srbska. Vláda proto plánuje postavit na hranici se svým jižním sousedem čtyři metry vysoký plot. Obě země se už dohodly na společných pohraničních hlídkách. Srbským kolegům od začátku minulého týdne například pomáhá u hranic Makedonie 20 maďarských policistů se čtyřmi vozidly vybavenými nejmodernějšími termovizními kamerami. Se společnými hlídkami, do nichž by se zapojili i rakouští a možná němečtí policisté, se počítá i na srbsko-bulharské hranici.

Užší spolupráci v boji proti ilegální migraci v úterý v Budapešti dojednali ministři vnitra Rakouska Johanna Miklová-Leitnerová, Maďarska Sándor Pintér a Srbska Nebojša Stefanović. Domluvili se mimo jiné na smíšených hraničních hlídkách a na prohloubení součinnosti vyšetřovacích týmů při potírání pašeráků lidí.

Ministři rovněž požádali Evropskou komisi o poskytnutí další finanční pomoci, aby se jejich země mohly lépe vyrovnat s velkým množstvím uprchlíků. Zároveň vyzvali, aby byla větší pozornost věnována takzvané balkánské cestě, po níž se nyní dostává do Evropské unie největší množství běženců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…