Orbán chce, aby mu EU zaplatila za ochranu Evropy. Tálibán už hrozí migrací

29.10.2021 19:45

Afghánistán pod vedením islamistů z hnutí Tálibán žádá evropské finanční instituce, aby uvolnili prostředky, které u nich měla předchozí vláda podporovaná Západem. „Peníze patří afghánskému národu. Jen nám dejte naše vlastní peníze,“ zní z afghánského ministerstva financí s tím, že pokud se tak nestane, bude to právě Evropa, kdo bude nejvíce litovat. Evropské státy by totiž prý již brzy mohly pocítit tlak masové migrace ze země. Maďarsko už nyní volí cestu ochrany evropských hranic, ze země již v této věci zamířil dopis i do Bruselu.

Orbán chce, aby mu EU zaplatila za ochranu Evropy. Tálibán už hrozí migrací
Foto: Repro YouTube kanál africanews
Popisek: Migranti na italském ostrově Lampedusa

Anketa

Litujete rozpadu Československa? (Ptáme se od 28. října 2021)

74%
21%
hlasovalo: 27809 lidí
Tálibán, ovládající Afghánistán po stažení spojeneckých vojsk, by se chtěl dostat k miliardám dolarů, které předchozí vláda uložila v zahraničních aktivech u amerického Federálního rezervního systému a u dalších centrálních bank v Evropě. Ty byly zmraženy poté, co se islamisté země během několika dnů zmocnili vlády.

Mluvčí ministerstva financí pod správou Tálibánu opět kvůli možnosti dosáhnout na finance prohlásil, že vláda bude respektovat lidská práva, včetně vzdělávání žen, což se však dosud zatím příliš neděje.

„Peníze patří afghánskému národu. Jen nám dejte naše vlastní peníze,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva Ahmad Wali Haqmal s tím, že „zmrazení těchto peněz  je neetické a odporuje všem mezinárodním zákonům a hodnotám“.

Humanitární pomoc, kterou ostatní státy zemi pod nadvládou islamistů posílají, pak podle něj je pouze „malou úlevou“.

Pokud prý Afghánci nezískají peníze, bude trpět nejvíce samotná Evropa. Člen představenstva afghánské centrální banky Šáh Mehrabí evropské země k uvolnění rezerv vyzval se slovy, že pokud se tak nestane, může Evropě hrozit masová migrace z Afghánistánu. „Evropa bude postižena nejvíce, pokud Afghánistán nezíská přístup k těmto penězům,“ naznačil bankéř s tím, že podle něj budou Afghánci bez dostatku peněz jednoduše odcházet do Evropy.

Přestože výměnou Afghánci nabízejí určitá práva pro ženy, mj. i vzdělávání ve třídách s muži, o postavení sexuálních menšin se mluvčí afghánského ministerstva bavit odmítl. „LGBT? To je proti našemu právu šaría,“ zaznělo od Hakmala s tím, že islámské právo práva homosexuálů nezahrnuje.

Podle Mehrabiho Afghánistán potřebuje k chodu každý měsíc 150 milionů dolarů. Pomohlo by tak prý uvolnění rezerv, které jsou ve výši 94 milionů dolarů u německé centrální banky Bundesbank a dalších přibližně 431 milionů dolarů u německé Commerzbank. Dalších přibližně 660 milionů dolarů drží Banka pro mezinárodní platby ve Švýcarsku.

Hrozba migrace z Afghánistánu se stupňuje každým dnem již v současnosti, oproti loňsku stoupl počet pokusů o nelegální překročení hranic v Maďarsku z průměrných 97 na 319 denně; Maďarsko tedy hodlá jít opět cestou ochrany evropských hranic.

Vedoucí kanceláře předsedy vlády Gergely Gulyás pak Evropské komisi v této věci zaslal žádost o úhradu alespoň části nákladů, které Maďarsko musí kvůli výstavbě hraničních plotů vynakládat.

„Bylo by hezké, kdyby Evropská komise přešla od podpory migrace k podpoře ochrany vnějších hranic,“ řekl Gulyás, přičemž jmenoval, že současný tlak na hranicích úzce souvisí právě se situací v Afghánistánu. Zda migranty přijímat, či ne, to by si podle něj měla určit každá evropská země zvlášť.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneužitý atentát? Žantovský sekl „odborníka“. Trefil se mu do vzdělání

4:44 Zneužitý atentát? Žantovský sekl „odborníka“. Trefil se mu do vzdělání

TÝDEN V MÉDIÍCH Smutný je pohled na média, která se uchylují k výkřikům, že šiřitelé ruské propagand…