Orbánova strategie rozdrcena hlasem z USA. Padlo srovnání s Nixonem

07.02.2023 16:53 | Zprávy

V rámci krocení růstu cen se v Česku v loňském roce mnohokrát skloňovalo Maďarsko a tamní přístup boje s inflací, který se rozhodl vést kabinet premiéra Viktora Orbána za pomoci cenových stropů či přerozdělování. Nakolik byla tato strategie úspěšná, se mimo problémy se zásobováním například u pohonných hmot ukazuje také na růstu inflace, která je v Maďarsku nejvyšší z celé Evropské unie. Některé základní potraviny se oproti roku 2017 v zemi zdražily i čtyřnásobně.

Orbánova strategie rozdrcena hlasem z USA. Padlo srovnání s Nixonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Maďarsko pod vedením Viktora Orbána se podle komentáře novinářky Tiany Loweové na serveru Washington Examiner do ekonomických problémů dostalo proto, jelikož se ukázalo, že jsou Orbánovy znalosti ekonomie „opravdu chabé“, a maďarský premiér tak podle ní až nyní zjišťuje – stejně jako dříve americká administrativa prezidenta Nixona –, že vláda nemůže zkrotit inflaci pomocí kontroly cen.

Maďarsko se aktuálně potýká s rekordní inflací, která se již ke konci roku blížila k pětadvaceti procentům, a země se tak potýká s největším růstem cen z celé Evropské unie.

Poté, co kvůli nedostatku pohonných hmot vyvolanému cenovými stropy Orbánovy vlády padlo zastropování a zničehonic přes noc benzín a nafta v Maďarsku v loňském roce drasticky zdražily a převýšily i ceny v okolních zemích, se situace příliš neustálila a mnozí Maďaři teď raději jezdí tankovat do sousedních států, kde rovnou raději z důvodu zdražujících potravin i nakupují.

Loweová připomíná, že 24procentní inflace v Maďarsku vyvolala u tamní centrální banky reakci v podobě růstu nominální úrokové sazby na 13 %, přičemž však stejně jako v České republice reálné úrokové sazby zůstaly v záporných hodnotách. „Orbán mezitím odsunul parlament na vedlejší kolej, aby nafoukl rozpočet,“ podotýká. Největší škody však podle ní způsobilo Orbánovo zavedení cenových kontrol.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …