Organizátoři referend dostali ocenění za prosazování transparentnosti

13.12.2013 16:50

Ocenění Bílá lilie, které se uděluje za prosazování transparentnosti ve veřejné správě, letos získali Jan Čižinský a Martin Marek. Dvojice se zasadila o uspořádání referend ke dvěma kontroverzním stavbám v Praze a Plzni, pro jejichž výstavbu nakonec nevyslovili místní obyvatelé souhlas. Informovala o tom Marie Wichterlová z obecně prospěšné společnosti Zaostřeno, která akci pořádá.

Organizátoři referend dostali ocenění za prosazování transparentnosti
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Čižinský ocenění získal za organizaci referenda v Praze 7, v jehož důsledku byla odmítnuta stavba nové radnice této městské části. Podle původního plánu se měla její cena pohybovat kolem jedné miliardy, v rámci referenda ale bylo požadováno, aby náklady nepřekročily polovinu této částky. Radnice odmítla referendum vyhlásit kvůli údajně špatně formulovaným otázkám, celý spor tak došel až k soudu, který nakonec jeho konání posvětil.

Referendum zarazilo nákup předražené radnice Prahy 7

"Lidé v referendu zarazili nákup předražené radnice Prahy 7 s obřím korupčním potenciálem,“ uvedl Čižinský. Podotkl, že by rád nyní přispěl ke změně politického stylu v Praze 7.

Marek dostal cenu za uspořádání referenda, v němž občané Plzně odmítli stavbu obchodního centra Aréna/Corso ve středu města. Kauza měla obdobný průběh jako v prvním případě. Zastupitelstvo referendum nevyhlásilo, přestože petice za jeho vyhlášení splňovala zákonné podmínky. Nápravu zjednal až krajský soud.

Díky referendu mají lidé v Plzni pocit, že lze změnit své bezprostřední okolí

Podle Marka mělo referendum kromě odmítnutí stavby i další efekt. "Díky referendu v Plzni začala vyrůstat řada nových iniciativ a občané získali naději, že lze skutečně změnit své bezprostřední okolí a zaběhlá pravidla," zdůraznil.

Skleněné sošky ve tvaru lilie byly letos předávány už potřetí, a to v pražské Gröbeho vile. O vítězích rozhodla porota složená ze zástupců akademické sféry, neziskového sektoru, byznysu a médií. Seděl v ní například i loňský vítěz a bývalý novinář Tomáš Němeček, který ocenění předával. Dnešní laureáti si rozdělili finanční odměnu 200 tisíc korun.

Společnost Zaostřeno uvádí, že jejím posláním je podporovat principy dobrého vládnutí, otevřenou a odpovědnou správu věcí veřejných a usilovat o kultivaci politického prostředí. Společnost patří do portfolia neziskových aktivit podnikatele Zdeňka Bakaly.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

16:00 „Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

Lékař a olympionik Lukáš Pollert se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyjádřil ke covidu-19. Podle j…