Ortel vydal píseň o covidu. A potkala ho nepříjemnost

15.11.2020 19:33

Stali se z nás zlomený krysy. To se mimo jiné zpívá v písničce Covid-19 rockové kapely Ortel s frontmanem Tomášem Ortelem. Právě této skladby si povšiml starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS).

Ortel vydal píseň o covidu. A potkala ho nepříjemnost
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.
reklama

„Jak získat moc, pozornost, slávu. Jak den a noc se vlivní střídají. Tak hrozně moc volají po právu, že vše má strop, opomíjejí. Možná už nic nebude jak kdysi a možná se jeden bude druhýho bát. Stali se z nás zavřený krysy, s duší zlomenou zůstali tiše stát. Jenom stát,“ zaznívá ve skladbě. Klip ke skladbě začíná v podzimní přírodě, kde muž s maskou havrana a s holou lebkou prochází po cestě. Následuje již uzavřený prostor, v němž mají nejprve všichni roušky, mimo jiné i s heslem Společně to zvládneme. Nechybějí ani nálepky „covid-19“ či „biohazard“. 

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 17749 lidí

„Za časů zlých a časů budoucích začlo se hrát o posty vedoucí. Ve vašich hrách veřejnost matoucí jsme myší pokusnou, a to dechberoucí. Do práce hnát lidi jak na jatka, vir jako zbraň, to je jak pohádka. Co chceš, mi zdaň, ty loutko zvolená, jednou se narovná i pravda zlomená,“ zaznívá v závěru písně několikrát „i pravda zlomená“. Muž jako havran míří s injekční stříkačkou k sanitce, kde se před ním zdravotníci ukrývají. Vchází i přes policisty do místnosti, kde by měl být „covid-19“, a je varován před nebezpečím. I přesto se mu podaří vejít a zase odejít. Za zvuků míří dál podzimní prosluněnou cestou.

„Účelem tohoto klipu není podceňování nemoci covid-19 ani zlehčování této virové situace. Pouze vznášíme otazníky k restrikcím, které postrádají jakoukoliv logiku včetně chaotického vyčíslení nemocných, nakažených, testovaných, příznakových, infekčních či izolací vyléčených... jež zanechává stále více pachuť něčí hry s figurkami nesoucí název – lidstvo,“ běží následně v titulcích.

A právě tuto skladbu se rozhodl na svém facebookovém profilu rozebrat bulvární novinář a nynější starosta Řeporyjí Pavel Novotný. „Ortel – Covid-19 aneb příšerně zpívající zpěvák kapely, jejíž členové neumějí hrát na hudební nástroje, ještě ke všemu píše texty... ty vole, to je sračka tohle, že Mumuland zlatej tywe... uaaaaaa,“ podotkl.

Text skladby rozebral Novotný skutečně poctivě. Mimo jiné se zaměřil i na top 5 textařských superklišé. „Které jsou tak trapné, že je textaři nepoužívají, neb nechtějí být vysmíváni,“ píše Novotný a uvádí: láska/sázka, práva (u)/sláva (u), nebe/Tebe, pouhou/touhou, nocí/mocí. V textu pak nachází hned dvě. 

Zamýšlí se pak mimo jiné i nad textem „začlo se hrát o posty vedoucí“. „V časech dobrých se o posty nehraje?“ ptá se Novotný. Zároveň se pozastavuje i nad tím, že by se o posty začalo hrát v časech budoucích. „Šance to vysvětlit nebo jinotajit ani při nejlepší vůli, tobě muselo normálně přeskočit,“ poznamenal.

Pavel Novotný, DiS.

  • ODS
  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

S vakcínou to jde i jinak. V Srbsku si mohou vybrat, které věří. Výsledek překvapí

22:09 S vakcínou to jde i jinak. V Srbsku si mohou vybrat, které věří. Výsledek překvapí

Komentátor Českého rozhlasu Thomas Kulidakis se vyjádřil k různým dávkám vakcín proti koronaviru. Po…