Ostuda: Dejte nebohým sirotkům peníze, plakal Deník N. Byla to bouda, už se to vyšetřuje

10.08.2020 14:54

Deník N přišel s dojemnou zprávou, že tři mladí chlapci přišli nedávno při autonehodě o rodiče, ale nikdo si toho nevšiml a lidé jim teď začali přispívat na živobytí. Ukázalo se však, že příběh byl vymyšlený. Deník, který často jiné označuje za šiřitele fake news, se toho sám dopustil.

Ostuda: Dejte nebohým sirotkům peníze, plakal Deník N. Byla to bouda, už se to vyšetřuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

Překvapivá zpráva nedávno obletěla celou republiku a zvedla vlnu solidarity. Tři nezletilí bratři ve věku sedm, deset a sedmnáct let měli během tragické autonehody přijít o oba rodiče a úřady je nechaly měsíce bez povšimnutí. Jen se tato zpráva objevila, lidé založili sbírku a začali posílat finanční dary.

Dle původního sdělení byla situace taková, že kvůli koronavirové krizi a zavřeným školám si skutečnosti, že chlapci zůstali sami, nikdo nevšiml. A údajně i samotní bratři se obávali rozdělení a umístění do dětských domovů, tak o všem pomlčeli a nejstarší z nich se je snažil uživit. Jenže prý po zaplacení složenek nezbylo na jídlo a vše bylo odhaleno poté, co jeden z nich v restauraci ukradl jídlo. Nic z toho ovšem není pravda.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7750 lidí

O údajné kauze obsáhle napsal liberální Deník N. Po nedlouhé době se přišlo na to, že příběh je vylhaný. Chlapci si to prý vymysleli. Mezi lidmi se vybralo už přes 300 tisíc, dárci teď dostanou své peníze zpět.

Na příběhu je překvapivé nejen to, že si takový příběh někdo vymyslel, ale rovněž skutečnost, že se bez dostatečného ověření dostal do médií. Zvláště pak do Deníku N, který mimo jiné pravidelně píše o druhých médiích a obviňuje je z šíření dezinformací a fake news, a to často bez dostatečných důkazů. Nyní se sami novináři z Deníku N dopustili šíření fake news par excellence.

Podívejme se, co o sobě sami píší v redakčním kodexu. „Informace potřebné pro psaní našich textů zjišťujeme s jedinou motivací: pravdivě informovat veřejnost o věcech, které považujeme za důležité, a které by ji podle našeho přesvědčení měly zajímat. Zveřejňujeme pouze ověřené informace a dbáme na důsledné ověřování zdrojů,“ stojí mimo jiné v textu, s tím, že členové redakce Deníku N cítí odpovědnost ke své profesi.

„Vážení čtenáři, omlouváme se vám za to, že jsme původní zprávu nedostatečně ověřili. Tato chyba nás velmi mrzí. Redakce Deníku N,“ objevilo se krátké sdělení pod informací na webu deníku, že zpráva není pravdivá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…