Zákon o investičních fondech se přijímal v roce 1992. Přestože Ježek patřil spolu s Dušanem Třískou k duchovním otcům kuponové privatizace, své pochybení ohledně přípravy zákona o investičních fondech Ježek odmítl.
Privatizace se povedla. Nehody samozřejmě byly
Moderátorka Daniela Drtinová upozornila, že ztráty způsobené privatizací národního majetku kuponovou metodou dosahují podle odhadů 500 až 600 miliard korun. Zeptala se proto Ježka, zda by nebylo lepší, kdyby privatizace proběhla jinou než kuponovou metodou. Ježek, který byl ministrem porevoluční vlády a také předsedou Fondu národního majetku, takovou úvahu odmítl. „Privatizace se povedla, byly samozřejmě nehody, jako vždycky všude u takových velkých akcí bývají,“ hájil se. V pořadu zaznělo, že nápad privatizovat státní majetek kuponovou metodou dostal Ježek spolu s Dušanem Třískou během procházky zámeckým parkem v Kolodějích, kde pobývali na „legendárním setkání ekonomů“.
Osudovou chybu udělali Klaus a Tříska
Ježek naznačil, že chyba nebyla ve způsobu provedení privatizace, ale ve špatně připraveném právním rámci privatizace. „Finanční zákony se dělaly na Ministerstvu financí, a tam jsem nikdy nepracoval,“ hájil se. Drtinová ale oponovala tím, že Ježek byl až do roku 1992 ministrem pro privatizaci. Podle Ježka se ale zákon o investičních fondech připravoval na Federálním ministerstvu financí. „Dělali jej Tříska, Rudlofčák, Klaus. Ti udělali osudovou chybu,“ ukázal Ježek na viníky. Ježek uvedl, že podobu tohoto zákona ani pořádně neznal, protože byl připraven v květnu 1992, a v červnu na svém postu skončil. „Než jsem se nadechl, tak byl konec,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam