Pane Babiši, miliardy vám utíkají úplně jinde. Přestaňte pronásledovat lidi, vyzývá komentátor

02.05.2015 17:59

Komentátor Petr Holub si klade otázku, proč ministr financí Andrej Babiš trvá na zavedení elektronické evidence tržeb, když velké peníze na daních neutíkají v restauracích či u kadeřnic, ale úplně někde jinde. Vychází přitom ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. Tržby firmy ochotně přiznávají, ale často si „vymýšlejí“ na straně nákladů, a to až tak, že firma nemá zisk a z nuly následně nemusí odvádět DPH. A propagátoři EET tyto snahy prý fakticky kryjí.

Pane Babiši, miliardy vám utíkají úplně jinde. Přestaňte pronásledovat lidi, vyzývá komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

V letech 2013 a 2014 NKÚ odhaduje úniky na dani z přidané hodnoty na úrovni 100 miliard korun. Z toho nepřiznané tržby činily asi sedm miliard. Ročně stát na této dani vybírá okolo tří set miliard a poslanci očekávají, že zavedení elektronické evidence tržeb navýší tento výběr o 5,5 miliardy.  

„O necelých třicet miliard stát přijde tím, že nedoplatky na dani se nedaří vymoci, o 42 miliard šidí stát větší podniky tím, že optimalizují svá daňová přiznání. Tento ‚kavalírský delikt‘ tuzemského byznysu nakonec škodí státu nesrovnatelně víc než drobné podvůdky a švindly instalatérů a hospodských,“ naznačuje podle serveru zpráva NKÚ. K této optimalizaci přitom nedochází prostřednictvím zatajování tržeb, ale spíše zásahem do nákladů. Do těch se často započítávají věci, které s podnikáním nesouvisejí. Dobře poslouží např. nákup zboží od zahraniční firmy. Z nulových výnosů se pak nemusí odvádět DPH.

Celý komentář ZDE

„Přesto právě snaha Ministerstva financí zavést bez velkého užitku, a přitom proti odporu většiny podnikatelů i řadě věcných argumentů on-line pokladny vzbuzuje otázku, jestli se zásahem na vedlejší koleji nemají krýt opravdu velcí přestupníci daňových zákonů. Fakticky se tím opravdu kryjí,“ píše server, který uznává, že výběr DPH se musí zlepšit, ale cesta ministra Babiše k tomu příliš nepomůže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

17:40 Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do internetové televize XTV pozval komentátora serveru Info.cz Petra…