Pane Bakalo, nebudete mít klid. Kvůli OKD

29.10.2015 9:01

Tento týden antimonopolní úřad pozoruhodně rychle schválil prodej více než 40 tisíc bývalých hornických bytů z portfolia po OKD. Zdálo by se, že už nic nebrání Zdeňku Bakalovi a jeho obchodním partnerům byty odprodat. Jenže podle zjištění serveru Lidovky.cz bitva o největší soukromý soubor bytových jednotek verdiktem ÚOHS nekončí.

Pane Bakalo, nebudete mít klid. Kvůli OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

S největší pravděpodobností se totiž kauzou bude zabývat správní soud. Na ten se hodlá obrátit společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. „Zvažujeme podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Situaci ale ještě analyzujeme,“ sdělil serveru Krúpa.

Celý text je ZDE.

Média již dříve upozornila na to, že prezident Miloš Zeman se s Pavolem Krúpou scházel. Krúpa v této věci také napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

„V dopise Sobotkovi Krúpa píše, že pokud premiér nevyvine v záležitosti OKD aktivitu, měl by odstoupit,“ napsal již dříve novinář Erik Best a poukázal na to, že když Zeman vyjádřil Krúpovi podporu, dalo by se to vykládat i tak, že se prezident připojil i k tomuto ultimátu.

Týdeník Euro v létě uvedl, že Krúpa chce v NWR dosáhnout pětiprocentního podílu a mít tak možnost svolávat mimořádnou valnou hromadu. Tím chce otevřít „podezřelé okolnosti doprivatizace OKD nebo slavného úpisu akcií NWR“, napsal začátkem letošního srpna server Echo24.cz.

„To se dá těžko přeložit jinak než jako otevřený útok na Bakalu, jenž by se bez ovládnutí dolů a prodeje akcií nadřazené společnosti pohyboval v žebříčcích boháčů mnohem níže. A ohrožený se může cítit také premiér Bohuslav Sobotka, který před více než deseti lety asistoval při přihrávce OKD Bakalovi,“ napsal tehdy server.

Kolem celé situace se samozřejmě již vyrojila spekulace, že Krúpa je vykonavatelem v cizím zájmu. „Jako pravděpodobný ‚beneficient‘ takové akce se logicky nabízí ministr financí Andrej Babiš,“ konstatoval server s tím, že předseda ANO se nedávno do svých kolegů ve vládě pustil, že jdou Bakalovi na ruku, když prosazují předčasné důchody pro horníky.

Krúpa se na české mediální scéně objevil poprvé v roce 2007. Tehdy „od bývalého premiéra Stanislava Grosse odkoupil podíl ve společnosti Moravia Energo“. Gross prý na prodeji utržil 80 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…