Pane Okamuro, slušná dívka se nespojuje s prostitutkou, poradil Miloš Zeman. Hádejte, koho tím myslel

15.11.2018 22:46

Prezident Miloš Zeman jako každý čtvrtek usedl na Pražském hradě před kamery TV Barrandov, aby v již tradičním pořadu Týden s prezidentem společně s moderátorem Jaromírem Soukupem prodiskutoval nejaktuálnější a nejpropíranější témata posledních dnů. Nemohla tak chybět ostře sledovaná kauza premiérova syna Andreje Babiše mladšího, která začíná vládou otřásat v základech. Kdyby vláda padla, Zeman by pověřil sestavením nové opět Babiše.

Pane Okamuro, slušná dívka se nespojuje s prostitutkou, poradil Miloš Zeman. Hádejte, koho tím myslel
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38920 lidí

Soukup začal tématem týkajícím se minimální mzdy. Včera se vláda usnesla na jejím zvýšení. Podle Zemana je tento institut důležitý. „Tento institut je již v mnoha zemích. Je to nástroj, který tlačí celkovu mzdovou úroveň nahoru. Z něho se pak odvíjejí přes tarifní mzdy i mzdy, které nejsou minimální,“ uvedl Zeman s tím, ať alespoň i nejhůře placené profese berou o něco více.

Poté prezident poznamenal, v čem jeho názor neladí s politikou ministryně Maláčové, a to jsou požadavky na zvýšení životního minima. „Já jsem pro zmrazení životního minima, protože z této částky se prostřednictvím různých koeficientů odvíjejí všechny sociální dávky. Zvýšíte-li životní minimum, zvyšíte sociální dávky a máme dvě stě tisíc lidí, kteří nechtěji pracovat,“ upozornil s tím, že jejich nechuť pracovat by se v tomto případě akorát zvýšila.

Následně se přesunuli k hlavní kauze týkající se Babiše a Čapího hnízda, což odstartovala reportáž serveru Seznam Zprávy, kterou mají na svědomí Slonková a Kubík. Ti vyslechli a tajně natáčeli Babišova syna, který jim sdělil, že se cítí být unesen a že podepisoval nějaké dokumenty, ale neví ani přesně jaké. Prezident se už vyjadřoval, že jde o divokou konspiraci a v podobném duchu se vyjádřil i nyní.

„V mém vidění světa se stalo to, že pár revolverových novinářů přepadlo v jeho švýcarském bytě duševně nemocného člověka a zveřejnili záznam, který není vůbec zajímavý. Moc by se vlastně nestalo, kdyby to nebyl syn ministerského předsedy,“ řekl jasně svůj názor.

Podle prezidenta se musíme ptát, zda Andrej Babiš mladší je skutečně duševně nemocný, či ne. Podle všeho záznam naznačuje, že ano, a říkají to i doktoři, míní Zeman. „Když navíc uvedl, že podepisoval něco a nevěděl, co podepsuje, tak přece duševně normální člověk ví, co podepisuje, jinak by normální nebyl,“ zdůraznil.

Dále se zaměřil na informaci o údajném únosu na Krym. Zmínil, že někde viděl fotografii, na které je Andrej junior s činčilou na rameni a objímá se s dívkou, s níž se tam seznámil. „To byl tedy únos jak vyšitý,“ podotkl ironicky.

Poukázal na to, že navíc opatrovník Babišova syna Protopopov dal deníku Právo zajímavý rozhovor, kde hovořil o jeho občasných psychických záchvatech nebo o tom, že vyhrožoval sobě i svému okolí smrtí. Naopak také ale uvedl, že někdy byl Babišův syn zcela v pohodě. „Pane Soukupe, když to shrnu, je to docela obyčejný hyenismus, odpovídající úrovni české žurnalistiky,“ kroutil hlavou prezident.

Někteří politici se podle Zemana po zveřejnění reportáže začali chovat, jako by byli politi živou vodou, a začali běhat jako vyplašené slepice. „Začali přemýšlět o tom, co jim přinese vládní krize. Tak pražský dav si dnes jako obvykle zahuláká, protože mu ani nedojde, že protestuje proti výsledkům svobodných voleb,“ poznamenal k dnešní demonstraci na Václavském náměstí.

Poté se Zeman smál Soukupovu komentáři. A sice tomu, že záměrem Slonkové a Kubíka bylo ukázat Babiše jako lidskou zrůdu, která, aby ochránila svou politickou kariéru, unesla syna na Krym. „To mi přišlo za čarou,“ připojil svůj názor na kauzu Soukup.

S tím souhlasil i prezident, upozornil ale Soukupa, že je také nutné vědět, proč tomu tak vlastně je. Zmínil dvacetiletou produkci Slonkové a Kubíka a opět nešetřil slovy kritiky. „Řekl jsem, že je to revolverová žurnalistika, ale je to i šestáková, špinavá a kanálová žurnalistika,“ nebral si prezident servítky s tím, že tohle rozhodně není jejich první takový počin. „Některé jejich kauzy se dotkly mě osobně v době, když jsem byl premiérem,“ nevzrušoval se už prezident.

Vyzval pak před televiznimi kamerami k tomu, že bychom se mohli dohodnout na jednoduchém principu: V této zemi nejsou novináři vyšetřovatelé, prokurátoři, ani soudci. „Pokud jim tuto roli svěříme, stáváme se otroky médií a těchto odporných zjevů,“ doplnil.

V návaznosti na to reagoval i na skutečnost, že se Jaroslav Kubera (ODS) stal předsedou Senátu. „Myslel jsem, že se musí stát předsedou, že je to výrazná osobnost, které by mohli senátoři závidět,“ uvedl Zeman. A přiblížil, že stejně tak by mohla většina veřejnosti kromě „několika internetových blbečků“ se přiklonit na stranu těch, co říkají, že je hyenismus zneužít nemocného člověka k politickým útokům.

Na to Zeman poznamenal, že vyšetřovatel v kauze Čapí hnízdo Nevtípil by měl předložit výsledky šetření do konce roku. Připomněl ale, že v případě obdobných obvinění komunálních politiků pětaosmdesát procent těchto žalob soudy nakonec zamítly a lidi osovobodily. „Ctěme tak presumpci neviny, ať se do toho už novnáři nepletou, a pokud ano, ať mají o dvě třídy vyšší kvalitu než Kubík a Slonková,“ uvedl s tím, že psychicky by to Babiš měl ustát.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezident pochválil i bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za to, že v tomto případě také nazval novinářské duo Slonková a Kubík za hyeny a žumpu. „Zaorálek nepatří mezi hloupé politiky. Pokud toto říká, je to moje terminologie a s tím nemohu nesouhlasit,“ sdělil.

Pozornost se přesunula i na předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru a jeho extempore týkající se tiskové koference, kde společně vystoupil se stranami tzv. demokratického bloku, kde opozice požadovala demisi předsedy vlády Andreje Babiše. „Vynadali mu za to všichni jeho stoupenci. Slušná dívka by se neměla spojovat s prostitutkou,“ řekl jasně svůj názor prezident.

Nechyběla ani otázka, zda se prezident domnívá, že bude vyslovena nedůvěra vládě. „Pokud poslanci jsou stejně tak rozumní jako senátoři při volbě svého předsedy, bude to jen plácnutí do vody a návrh na vyslovení nedůvěry získá jen malou podporu,“ řekl s tím, že člověk vždy, když něco plánuje, neplánuje pouze bod A, ale i bod B. „Co by v tomto případě byl krok B?“ otázal se Zeman.

Na to mu Soukup ihned variantu B nadhodil. „Stal byste se vládcem situace, kdyby nedůvěra byla vyslovena, bylo by na vás, jak vládu sestavíte, a premiér by byl povinen podat demisi, a je na vás, zda ji přijmetě a pověříte vedením vlády někoho jiného,“ uvedl s tím, že by takto Zeman výrazně posílil

Prezident však odvětil, že se svou současnou pozicí je spokojen. Babiše by sestavením vlády pověřil znovu. „Kdyby vládě byla vyslovena nedůvěra, pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády, mám dva pokusy před sebou a Ústava mi umožňuje, aby vláda v demisi vladla několik měsíců,“ uzavřel s tím že za takovou dobu se situace jistě uklidní, horké hlavy ochladnou. Dodal také, že nemá rád koalici poražených, zejména, když poražení neunesou svou porážku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…