Pane Sobotko, možná máte velký problém. Včerejší nehoda ve sněmovně nemusela být jen tak

24.07.2014 7:16 | Zprávy

Toto prý ještě česká Poslanecká sněmovna nezažila. Ve středu odpoledne zde došlo ke zpětnému zpochybnění proběhlého hlasování. Někteří poslanci ČSSD hlasovali pro návrh, se kterým vláda nesouhlasila. Premiér Sobotka a ministr financí Babiš teď snášejí argumenty, proč by se o novele zákona o spotřebních daních mělo hlasovat znovu. Věc tak možná dospěje až k Ústavnímu soudu.

Pane Sobotko, možná máte velký problém. Včerejší nehoda ve sněmovně nemusela být jen tak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny. Na programu mimo jiného i služební zákon

Kterýkoliv poslanec má právo navrhnout k předloze, kterou sněmovna právě projednává, pozměňovací návrh. Toho využil sociální demokrat Milan Urban, který navrhl, aby byla snížena spotřební daň na benzín a naftu. Učinil tak podle MF Dnes proti vůli premiéra Sobotky a ke zděšení ministra financí Andreje Babiše, podle něhož by tak rozpočet přišel o čtrnáct miliard, kterými by mu jinak na dani přispěli motoristé.

Návrh bývalého ministra průmyslu podpořila kompletní opozice. Jenže kromě ní si Urban dojednal podporu též u sedmnácti členů ČSSD. Díky tomu měli zastánci jeho návrhu ve sněmovně většinu a sporný pozměňovací návrh byl přijat. A následně ve sněmovně vypukla nevídaná vřava. Předseda klubu ČSSD okamžitě požádal o hodinovou přestávku na jednání klubu. Ministr financí měl na poslance ČSSD křičet: „Vůbec nerozumíte tomu, o čem hlasujete. Doporučoval bych, abyste se trošku informovali. Když tomu nerozumíte, tak přijďte na školení."

Po hodině jednání klubu rebelující poslanci částečně otočili. Jaroslav Foldyna přiznával, že netušil, že dopady na rozpočet by činily čtrnáct miliard. Hlavní roli ale dostal Ladislav Šincl, který vystoupil před sněmovnou a uvedl, že hlasoval jinak, než hlasovací technika u jeho jména zaznamenala. Tento argument je ve sněmovně standardně používán ke zpochybnění hlasování, které se pak obvykle musí celé opakovat. Jenže opozice okamžitě začala protestovat, že v zákoně je jasně uvedeno, že poslanec musí vznést stížnost bezprostředně po hlasování, kdežto Šincl si vzpomněl až po hodině. S jejich názorem se navíc prý ztotožňuje i řada ústavních právníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

20:25 „Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

Markéta Dobiášová s Cecílií Jílkovou o víkendu vyjely s dalším dílem svého podcastu Oč tu běží. V ně…