Papež Benedikt naštve nástupce Františka. Napsal, že delikty kněžích způsobila až sexuální revoluce 60. let

12. 4. 2019 11:39

Církev hledá cestu, jak se vypořádat se sexuálními skandály, které důvěryhodnost celé instituce oslabují. O slovo se přihlásil i někdejší papež Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, jenž se postu papeže dobrovolně vzdal ze zdravotních důvodů. I dnes, ve svých jednadevadesáti letech, sleduje veřejné dění. Vyjádřil se i k sexuálním skandálům v církvi. Kritici Ratzingerovi vyčítají, že je jeho stanovisko v rozporu s postojem papeže Františka.

Papež Benedikt naštve nástupce Františka. Napsal, že delikty kněžích způsobila až sexuální revoluce 60. let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vesnický kostelík
reklama

Papež Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, má za to, že sexuálním skandálům se otevřela cesta sexuální revoluce z 60. let 20. století, během níž došlo k rozvolnění mravů. Právě tato revoluce podle bývalého papeže otevřela brány i jakémusi uznání pedofilie. A právě pedofilní skandály kněžích z různých koutů světa dnes podlamují důvěryhodnost katolické církve jako celku.

O dopisu Josepha Ratzingera, v němž bývalý papež píše, že rozmachu pedofilie bohužel napomohla také relativizace dobra a zla, informuje server Vatican News.va.

„V některých seminářích vznikaly kluby homosexuálů, které vystupovaly více či méně otevřeně. Svatý stolec o těchto problémech věděl, ne však dopodrobna. Koncilní cítění bylo de facto pojímáno jako kritický či negativní postoj k dosavadní tradici, která měla být nyní nahrazena novou a radikální otevřeností vůči světu, což vedlo až ke zrodu jakési nové, moderní ‚katolicity‘,“ stojí mimo jiné v dopise.

Joseph Ratzinger má za to, že pedofilní chování kněžích se stalo důležitým a palčivým tématem až v 80. letech 20. století, přičemž situaci podle někdejšího papeže komplikovalo, že zákon chrání obviněné a dosáhnout odsouzení a potrestání viníků není vždy snadné.

Agentura AP upozorňuje, že kritici Ratzingerovi vyčítají, že jeho postoj je v rozporu s názorem dnešního papeže Františka, který tvrdí, že sexuální skandály jsou mnohem staršího data a sahají rozhodně dál než do 60. let 20. století. Ratzingerův text je prý „katastrofálně nezodpovědný“. Českým čtenářům tuto zprávu přinesla ČTK.

„Je to katastrofálně nezodpovědné, protože se staví přímo proti tomu, jak se snaží po letošním summitu celou věc vyřešit (papež) František,“ domnívá se církevní historik Christopher Bellitto.

Postoj bývalého papeže prý ještě prohloubí už tak dost hluboký rozkol v katolické církvi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Reprezentuji smějící se bestie.“ Do boje o Radu ČT naskočil advokát, který si chce posvítit na hospodaření ČT. Budí hrůzu. U některých

15:27 „Reprezentuji smějící se bestie.“ Do boje o Radu ČT naskočil advokát, který si chce posvítit na hospodaření ČT. Budí hrůzu. U některých

Nic už nebrání tomu, aby Poslanecká sněmovna přistoupila k volbě čtyř nových členů Rady České televi…