Papež František v poselství Městu a světu vyzval k ukončení násilí, zejména v Sýrii

25. 12. 2013 15:39

Papež František v tradičním poselství Městu a světu vyzval k ukončení násilí ve světě, zmínil zejména Sýrii, Jižní Súdán či Středoafrickou republiku. Požehnání přednesl za poměrně silného větru z balkonu baziliky svatého Petra před desetitisíci věřících, kteří ho uvítali bouřlivým potleskem a jásotem. Hlava katolické církve ve své řeči zmínila i problém imigrace a nedávná lodní neštěstí, při kterých zahynuly desítky přistěhovalců u italské Lampedusy.

Papež František v poselství Městu a světu vyzval k ukončení násilí, zejména v Sýrii
Foto: Archiv
Popisek: Papež František
reklama

Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) bylo prvním vánočním poselstvím nového papeže od jeho nástupu do úřadu letos na jaře. František v něm mluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil Sýrii, kterou už téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes 100.000 životů. V této souvislosti papež vyzval, aby byl umožněn humanitární přístup ke všem obětem konfliktu.

Války berou a zraňují tolik životů

"Každý by měl být mírotvůrcem," uvedl ve středu papež. "Války berou a zraňují tolik životů," dodal s tím, že válečné konflikty zasahují zejména ty nejzranitelnější osoby, jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé. "Bůh je mír: Prosme ho, aby nám pomohl stát se každý den mírotvůrcem v našich životech, v našich rodinách, v našich městech, národech i na celém světě," dodal František.

Papež také vyzval k dialogu a k ukončení nedávno rozpoutaného konfliktu v Jižním Súdánu. "Nynější napětí si tam vyžádalo množství obětí a ohrožuje mírové soužití v tomto mladém státě," řekl František.

Pamatujme i na děti, které byly uneseny, zraněny nebo které se musely stát vojáky

Násilí je třeba zastavit i v Nigérii, Iráku, Středoafrické republice či Kongu, řekl pontifex. Pomodlil se rovněž za úspěch rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci.

Ve svém poselství František poprosil Boha, aby "myslel na tu spoustu dětí, které byly uneseny, zraněny či zabity v ozbrojených konfliktech, a rovněž na ty, kterým bylo ukradeno dětství a které přinutili stát se vojáky".

František je v úřadu od března a poselství Městu a světu měl příležitost pronést již o letošních Velikonocích. Tehdy se v něm věnoval konfliktům v Izraeli a Sýrii a vyslovil se také proti vyčerpávání přírodních zdrojů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udání starosty Koláře na Kláru Samkovou: ,,A co když o vaší ženě řeknou, že je tlustá k*áva?"

14:47 Udání starosty Koláře na Kláru Samkovou: ,,A co když o vaší ženě řeknou, že je tlustá k*áva?"

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář podal k Advokátní komoře ČR stížnost na advokátku Kláru Samkovou. Ta m…