Parlament posoudí mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi

24.05.2014 10:30

Poslanci a senátoři budou posuzovat mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi, kterou loni v dubnu schválilo Valné shromáždění OSN. Jde o první dokument svého druhu, který zpřísňuje celosvětový obchod s konvenčními zbraněmi.

Parlament posoudí mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na prořídlou vládní lavici

Je označován za nejvýznamnější odzbrojovací krok mezinárodního společenství od roku 1996, kdy byla přijata dohoda, která zakazuje jaderné zkoušky. Česko podepsalo smlouvu loni v červnu a vláda ji nyní předložila Sněmově i Senátu k vyslovení souhlasu. Poslanci by o ratifikaci smlouvy mohli jednat na červnové schůzi. "Myslím si, že je to krok správným směrem," soudí o dokumentu předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a neočekává potíže s ratifikací. "Nezaznamenal jsem žádné výhrady," dodal.

USA jsou největším světovým vývozcem zbraní

Dokument se týká obchodu se všemi konvenčními zbraněmi. Od ručních a lehkých, jako jsou pistole, přes těžké dělostřelecké systémy, tanky a obrněné transportéry, rakety a odpalovací zařízení až po válečné lodě a bojová letadla. Zakazuje veškerý export, který by mohl přispět k vyvražďování národů, k válečným zločinům a k vážnému porušování lidských práv.

Vláda ve zprávě pro parlament uvádí, že návrh smlouvy je plně v souladu s tuzemskými předpisy, zejména se zákonem o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, i s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva. Je také v souladu s právem EU. Při schvalování smlouvy v OSN se zdrželi hlasování někteří hlavní vývozci zbraní, jako Rusko a Čína, i dovozci jako Indie, Saúdská Arábie, Indonésie a Egypt. Proti hlasovaly KLDR, Írán a Sýrie.

K letošnímu 2. dubnu, tedy k prvnímu výročí schválení smlouvy v OSN, dokončilo její ratifikaci 31 států, pro uvedení smlouvy v život jich je třeba 50. Agentura AP již dříve napsala, že brzdou v tomto procesu jsou především Spojené státy, které jsou největším světovým vývozcem zbraní. Washington stejně jako 117 dalších vlád smlouvu podepsal, dokument ale čelí silnému odporu v americkém Senátu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…