ParlamentníListy.cz patří do zoo, uvedl Pavel Šafr

28.03.2018 9:33

K návštěvě předsedy americké Sněmovny reprezentantů Paula Ryana v Česku se vrátil ve svém komentáři Pavel Šafr na serveru Forum24.cz. O Ryanovi pohovořil také bývalý diplomat Petr Kolář v Lidových novinách.

ParlamentníListy.cz patří do zoo, uvedl Pavel Šafr
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Pavel Šafr

„Předseda americké sněmovny Paul Ryan řekl ve svém projevu v české Poslanecké sněmovně přiléhavá slova k Andreji Babišovi, že vytváření koalic je morální i politickou zodpovědností vedoucích politiků. A pak také řekl, že demokracie nemůže existovat bez svobodných médií. Jak se to asi premiérovi Babišovi poslouchalo?“ zeptal se úvodem svého komentáře Šafr.

Následně vzpomněl na návštěvu prezidenta Baracka Obamy v Praze v roce 2009 stejně jako viceprezidenta Joe Bidena v témže roce. 

„Dnes je Obamova doba pryč. Také je ale pryč doba, kdy by se ještě chtěli s pražskými chrámy v pozadí fotografovat američtí prezidenti. Je už pryč doba, kdy jsme mohli potkat v uličkách Starého Města zároveň francouzského prezidenta a italského premiéra jako tehdy v roce 2009. Svět se změnil a naše česká role v proměně světa je rovněž jiná a bohužel mnohem méně významná. S Milošem Zemanem jsme se dopracovali téměř až k naprosté a trapné bezvýznamnosti pro většinu západního světa, který nás přitom kdysi tolik podpořil a pomohl nám se zvednout z bídy komunismu,“ pustil se následně do kritiky současné hlavy státu Šafr. 

Podle jeho slov však nemáme právo házet všechno, co se tu stalo, na Baracka Obamu. „Vždyť Putinovu Rusku jsme se podvolili sami i bez Obamy. Stačilo jen to obamovské prázdno, vyklizení silových pozic a už si tak nadšeně sedáme na lopatu  baby Jagy,“ řekl. 

Dále uvedl, že Ryan k nám nyní přinesl zajímavé poselství. „Americká politická elita ví, co se u nás děje. Dobře ví, že tu probíhá hybridní válka o celou střední Evropu, a zejména o Českou republiku, která je vlivem tragické historie v mentální rovině nejvíce sovětizovanou zemí tohoto regionu. Působí tu beztrestně celé kontingenty dezinformačních webů, pracují zde paralyzující agenti a rezidenti ruské FSB, kteří dokonce běžně vystupují v českých médiích, a ruská vlivová mašinérie se dostala až na špičku politické pyramidy státu. To je realita České republiky v roce 2018,“ míní Šafr.

„Paul Ryan nám nedovezl duhový étos, který byl sice moc pěkný, ale jinak zoufale k ničemu. Dovezl nám opět po mnoha letech jasnou představu o společně sdílené bezpečnosti a také potvrzení bezpečnostních záruk. V českém parlamentu se konečně zase naplno mluvilo o tom, že nás Rusko ohrožuje svojí zakomplexovanou a přitom tak rafinovanou subverzí neboli snahou rozvrátit u nás celou společnost a zničit naše vazby na Západ,“ zmínil Šafr a dodal, že potřebujeme mnohem více vazeb na Spojené státy i na naši vlastní Evropskou unii. 

Původní text ZDE

„Abychom mohli jednou ukončit tu smutnou ruskou hru na Péťu a vlka. Blízkost šelmy u nás vyvolává strach a demoralizaci. Ale ze slavného Prokofjevova baletu dobře víme, že ta bestie prostě patří do zoo. Stejně jako všechny ty její Sputniky, Aeronety, Barrandovy a Parlamentní listy. A jejich guru na Hradě, s kterým se nikdo normální už nebaví,“ uzavřel Šafr.

Bývalý velvyslanec ČR ve Washingtonu a v Moskvě Petr Kolář se domnívá, že Ryan může být příštím americkým prezidentem. Řekl to alespoň v Lidových novinách. 

„Prostřednictvím Paula Ryana, který je třetím nejvyšším ústavním činitelem USA, nám Američané vzkázali, že nejsme sami. A že je na nás, kam chceme směřovat a patřit. Znovu potvrdil spojenecké závazky, že nás USA nenechají samy,“ poznamenal k projevu Ryana Kolář. 
 
Kolář se také vyjádřil k otázce hackera Nikulina, již Ryan rovněž otevřel. „Nikulinův případ je otázka principu a spojenecké důvěry. Není nad čím dumat. Buď se zachováme jako spojenec, který chápe význam věci pro našeho klíčového spojence, anebo budeme kverulovat,“ řekl jasně Kolář. Rusové nás pak podle jeho slov dlouhou dobu testují, kam je až pustíme. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…