Pehe: Osud Bohuslava Sobotky? Důkaz bídy naší demokracie

21.07.2021 14:14

Expremiér Bohuslav Sobotka po 30 letech v tichosti odešel z ČSSD. Nezaplatil členské příspěvky. Podle politologa Jiřího Pehe Sobotkův osud ukazuje, jak bídně na tom je česká demokracie. Klade to za vinu Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi.

Pehe: Osud Bohuslava Sobotky? Důkaz bídy naší demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Politolog Jiří Pehe kroutí hlavou nad tím, jak politické strany v Česku nakládají se svými bývalými předsedy a premiéry. Podle politologa to vychází už z genetického základu ODS a ČSSD, který jim vložili do vínku jejich otcové zakladatelé Václav Klaus a Miloš Zeman. Pehe tím narážel na skutečnost, že jak Zeman tak Klaus po odchodu z čela svých stran na tyto partaje ostře útočili.

S dalšími předsedy, ať už to byl Mirek Topolánek, Petr Nečas, Jiří Paroubek nebo Bohuslav Sobotka, to šlo od desíti k pěti.

Podle Peheho to svědčí o malé vyspělosti české demokracie.

„Neschopnost zajistit bývalým stranickým předsedům důstojné postavení je dokladem slabé demokratické kultury u nás. Strany, které si říkají demokratické, nadále leckdy uplatňují v boji o moc bolševickou nesmiřitelnost a intriky. Jakousi vnitrostranickou kulturu v tomto ohledu nabízejí z „tradičních“ stran jen lidovci, ze stran novějších pak TOP 09 a Starostové a nezávislí. Přinejmenším v tom smyslu, že své bývalé předsedy neposlaly do „propadliště dějin“ – jakkoliv odchod Miroslava Kalouska z čela lidovců v roce 2006 nakonec vyústil i do jeho odchodu ze strany a založení TOP 09,“ konstatoval Pehe v textu pro Deník N.

Pohled na další strany, na to, že hnutí ANO stojí a padá s Andrejem Babišem, že hnutí Svoboda a přímá demokracie existuje jen pro zviditelnění Tomia Okamury a skutečnost, že Přísaha Roberta Šlachty v podstatě kopíruje Babišův a Okamurův model, podle Peheho neříká o české demokracii nic moc dobrého.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …