Pehe o církevních restitucích: Třídní boje a zbytečná hysterie

12.08.2012 15:19 | Zprávy

Stále se táhnoucí spor o církevních restitucích poukazuje na nedobré demokratické mravy, jazyk a styl. Argumentace obou stran pak naznačuje, že i po dvaadvaceti letech od pádu komunismu je velmi snadné sklouznout do téměř třídního boje. Jiří Pehe, známý politický komentátor, se na svém blogu rozhovořil o problému církevních restitucí.

Pehe o církevních restitucích: Třídní boje a zbytečná hysterie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

ČSSD si je vědoma, že téměř 80 procent lidí nesouhlasí s navrácením majetku církvi. Vytvořila z této problematiky opěrný bod před senátními a krajskými volbami, čímž si vysloužila kritiku vládního tábora, který označil počínání ČSSD jako populistické, protože tento spor prý má celostátní rozměr, nikoliv krajský.

S tím však Pehe souhlasí jen do určité míry, neboť restituce se dotknou lidí na všech úrovních. Za populistickou označil samu kritiku ČSSD, protože v politice kdekoliv na světě politické strany využívají ve všech druzích voleb témata, která veřejnost dokáží mobilizovat, a to bez ohledu na to, zda jde o volby takzvaně celostátní nebo místní. „Kdyby ČSSD vládla na centrální úrovni a ODS s TOP 09 by ovládaly kraje, není pochyb o tom, že by se snažily z krajských voleb též udělat celostátní referendum,“ napsal Pehe.

Za největší problém Pehe nepovažuje fakt, že se ČSSD citlivé téma církevních restitucí rozhodla využít v blížících se krajských volbách, ale způsob, jaký zvolila. Kritizovaný billboard je podle něj zjednodušená karikatura složitého problému a jako taková čelí oprávněné kritice. „Sociálním demokratům by se asi, například na billboardech, těžko vysvětlovalo, že nejsou proti majetkovému vyrovnáni z principu, ale že jsou proti způsobu, jakým to činí vláda.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

8:55 Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

Třetí český prezident Miloš Zeman se opět přihlásil o slovo. Prozradil, co mu dnes lidé vyčítají, kd…