Pekarovou poslali do háje. Sledujte, jak kdo hlasoval. A Jakub Janda má jasno

06.05.2020 7:40

„Ruská federace proti České republice zahájila nejagresivnější diplomatickou a zpravodajskou eskalaci za poslední desítky let“. S těmito slovy se předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v úterý domáhala v Poslanecké sněmovně toho, aby poslanci kromě zásadních opatření k řešení pandemie projednávali také zasahování Ruska do českých záležitostí, protože na to se nesmí zapomínat. Poslanci jí nápad shodili ze stolu, tak ji alespoň podpořil na internetu Jakub Janda...

Pekarovou poslali do háje. Sledujte, jak kdo hlasoval. A Jakub Janda má jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Je prezident Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 17960 lidí

Poslanci české Poslanecké sněmovny mohou přinášet vlastní návrhy na projednávané body, a proto se hlasování o 'programu schůze' stává prvním dramatickým momentem celého jednání, ještě než dojde na samotné projednání bodu. Často tak poslanci zviditelní i bod, o kterém vědí, že nemá šanci být zařazen.

V úterý odpoledne takto vystoupila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a její bod zněl 'Zasahování Ruska do českých záležitostí'.

„Není pochyb o tom, že Ruská federace proti České republice zahájila nejagresivnější diplomatickou a zpravodajskou eskalaci za poslední desítky let,“ začala zostra. Ruští ministři podle ní vyhrožují českým komunálním politikům jen kvůli tomu, že se svobodně rozhodují podle českých zákonů. Dokonce Rusko začalo tyto politiky trestně stíhat, podle Pekarové na základě 'absurdního zákona' a hrozí jim i šikana od Interpolu.

Dále vypočítávala, že na české diplomatické zastoupení v Rusku byly provedeny fyzické útoky, že Rusko stojí za kybernetickým útokem na naše ministerstvo zahraničí a zamíchala do toho i doposud nevyjasněné kybernetické útoky na nemocnice.

„Enormní počty pracovníků na ruské ambasádě v Česku, na něž dlouhodobě upozorňují i české bezpečnostní složky, se v minulých týdnech ještě rozšířily, a to o ruského zpravodajce, který přicestoval do České republiky s diplomatickým pasem. Ve stejné době musela být dvěma lokálním českým politikům, starostovi Prahy 6 a primátorovi hlavního města, poskytnuta policejní ochrana. Souvislost určitě není náhodná,“ pokračovala předsedkyně.

A jako zlatý hřeb si nechala 'dezinformační kampaň proti České republice'. Její součástí jsou prý i výzvy k fyzické likvidaci těchto komunálních politiků.

Zdaleka to podle Pekarové není vše, co nám aktuálně Rusko provádí, ale i jen toto je natolik závažné, že nemůžeme mlčet. Pochvalu od TOP 09 dostal ministr zahraničí Petříček, ale „česká vláda se k nim však jako celek doposud nevyjádřila“.

„Ani v současné situaci, kdy řešíme dopady pandemie koronaviru, nemůžeme opomíjet a tato bezpečnostní rizika nemají zapadnout. Vláda by měla zaujmout jasné stanovisko. Je namístě vyhoštění ruských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím v České republice. A pokud tak vláda nečiní, tak bychom k tomu měli zaujmout stanovisko my, poslanci Parlamentu České republiky,“ gradovala své vystoupení poslankyně Pekarová Adamová.

Své kolegy pak vyzvala, aby ukázali, že jim „není lhostejné, jak se tento stát snaží narušovat naší suverenitu“.

Ministr Petříček se pak přihlásil o slovo a ujišťoval: „Jasně jsme se vyhradili vůči nařčením z porušování mezinárodních smluv a proti všem aktům, které chápeme jako vměšování do demokratického chodu našeho státu“.

Návrh Markéty Pekarové Adamové na zařazení bodu na program neuspěl. Místo 96 potřebných hlasů získal pouze 57 a všechny hlasy pro dodala čtveřice „Demokratického bloku“, doplněna o Piráty.

Jednoznačně proti se postavila druhá část opozice - SPD, KSČM a rovněž tři z pěti nezařazených poslanců.

Vládní koalice, a s ní i dvojice poslanců hnutí Trikolóra, šla cestou zdržení se hlasování. Výjimkami, které se vyslovily jednoznačně proti návrhu, byli v ČSSD Antonín Staněk a v hnutí ANO celkem pět poslanců - Milan Feranec, Martin Kolovratník, Jaroslav Kytýr, Miloslava Rutová a rovněž předseda sněmovny Radek Vondráček.

ODS, TOP 09, STAN, lidovci a Piráti naopak hlasovali pro návrh takřka 'jako jeden muž'. S výjimkou absentujících poslanců nehlasoval pro pouze trojlístek Pavel Blažek (ODS), Jakub Michálek (Piráti) a Marek Výborný (KDU- ČSL), kteří se zdrželi hlasování.

Celkem bylo pro návrh 57 hlasů, proti 42. A to na dosažení potřebných 96 hlasů nestačilo, zasahování Ruska do českých záležitostí se tedy na pořad jednání nedostalo.

To velmi zklamalo ředitele Evropských hodnot Jakuba Jandu, který se na sociální síti rozepsal o „Babišově a Hamáčkově kapitulaci“.

„Pamatujete, jak nám Rusko zaútočilo na ministerstvo zahraničí a kyberneticky ho vykradlo? Česká odveta tehdy byla naprosto jednoznačná: Nic. Prostě jsme nechali ruské agresory, aby nám vykradli klíčovou bezpečnostní instituci našeho státu a nijak jsme se nebránili,“ stěžoval si Janda.

Pak lamentoval, že Rusové po tomto útoku „nic neztratili“, ani jsme je nepotrestali zásadním zmenšením špionážní rezidentury, ani jsme nepřijali žádné personální sankce.

„S každým nepotrestaným útokem roste agresivita útočníka,“ varoval pak Jakub Janda.

To prý ukázalo pokračování, kdy už se Rusové nebojí „ohrozit na životě několik českých starostů“. Ohrožení na životě má spočívat v tom, že trio Kolář- Novotný- Hřib „musí žit se strachem o život ve vlastním městě“.

„A reakce české vlády? Opět nic. Jen prázdné fráze, žádná rázná akce typu poslat domů polovinu přebujelé ruské rezidentury - mají tu po Česku okolo 150 lidí. A to mluvíme jen o těch oficiálních,“ popisoval dramaticky.

Česká vláda podle Jandy odmítá bránit své občany před nepřátelskou agresí. Důvodem má být fakt, že je „držena pod krkem“ Kanceláří prezidenta republiky a KSČ (pravděpodobně míněna KSČM), které podle Jandy slouží Ruské federaci a „technicky jde o vlastizrádce“.

Pak Janda ještě pro Rádio Svobodná Evropa promluvil o tom, kolik je tu ruských agentů a jak k tomu přispívá i prezident Zeman, a vysvětlil ruské a čínské hybrdiní operace v ČR pro skupinu nazvanou „Hybrid Warfare Analytical Group“. Ta je součástí „Ukraine Crisis Media Center“, přes kterou od roku 2015 specialisté na strategickou komunikaci pracují na „vyvracení ruské propagandy“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…