Peníze pro Zdeňka Svěráka, naštval se a udal částku. Poví prý ještě víc

10.02.2021 10:48 | Zprávy
autor: jav

V pondělí proběhl další soud o peníze z Divadla Járy Cimrmana, které žaluje syn jeho zakladatele Filip Smoljak. Ten dlouhodobě tvrdí, že je současným ředitelem divadla Zdeňkem Svěrákem krácen na svých dědických nárocích po otci. Po úspěchu u soudu Smoljak vytáhl čísla – částky, ve kterých se „Cimrmani“ pohybují. Z jeho počtů vychází, že když divadlo před pandemií hrálo, Zdeněk Svěrák si jen na autorských tantiémách přišel měsíčně na zhruba 140 tisíc korun.

Peníze pro Zdeňka Svěráka, naštval se a udal částku. Poví prý ještě víc
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herec Zdeněk Svěrák v kampaňovém videu Karla Schwarzenberga

Spor se vede o dědický podíl z tantiém po Ladislavu Smoljakovi. Ten zemřel v roce 2010 a je spoluautorem her Divadla Járy Cimrmana společně se Zdeňkem Svěrákem. Z každého představení podle autorského zákona přísluší určitá část jeho autorům, případně jejich dědicům. Výše tohoto podílu je předmětem sporu.

Nejde přitom o malé částky. Smoljak tvrdí, že průměrná tržba z jednoho představení se pohybuje kolem sta tisíc korun. Soud v pondělí rozhodl, že autorský podíl dědiců bude zvýšen z 12 na 14 procent. (Z něj polovinu dostává Zdeněk Svěrák a druhou si dělí čtyři dědicové spoluautora Ladislava Smoljaka).

Smoljak tvrdí, že Zdeněk Svěrák z každého představení dostává jako autorský honorář 7200 korun. Přičemž měsíčně hráli „Cimrmani“ v posledních letech před pandemií asi 20 představení, v minulosti ještě více. Smoljakovi dědici si dělí stejnou částku, s výjimkou jeho, neboť po zahájení soudu dal prý Svěrák příkaz, že podíl Filipa Smoljaka nemá být vyplácen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…