Petr Lachnit: Politické strany, kam s nimi?

10.12.2014 12:05 | Zprávy

„Stává se stále častěji, že politické strany vedou ostrý boj jen o výkon politiky. Ne o smysl politiky. Ostatně srovnáme-li volební programy, nutně dojdeme k závěru, že všichni chtějí totéž a liší se maximálně v nástrojích, které by při dosažení cílů preferovali," píše v úvodu své nové úvahy JUDr. Petr Lachnit, někdejší 1. místostarosta Prahy 5. A pokračuje...

Petr Lachnit: Politické strany, kam s nimi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Lachnit

Politické strany nejsou jiné, než lid této země. Z něho vycházejí, lidé této země jsou jejich členy. Dá se tedy bez nadsázky říci, že lidé i jejich strany čím dál více postrádají ideje. Ideový základ.

Není to přežitý výraz. Jenom současná ideologie, nenápadně, velmi skrytě prezentovaná především médii, od jakýchkoli idejí postupně abstrahuje. Je to proto, že novináři sami mají nedostatek idejí nebo se jenom chtějí podle svého zvyku přizpůsobit lidovému vkusu?

I uvnitř jednotlivých stran pozorujeme totéž. Směry, frakce nebo platformy se neliší idejemi. Liší se vztahem k rozdělování funkcí. Možností uplatnění svých partikulárních zájmů. Usilují o podporu ne pro věc samou, ale pro prohlasování nebo přehlasování protivného tábora, aby pak dělaly stejnou politiku, ale s jinými lidmi.

Na tyto problémy jasně ukázaly podzimní komunální volby. Zvláštní situaci, kdy v řadě případů mýlící se, neumělí a propadlí politici založili nové strany v naději vklínit se do nefunkčních, ale koryta poskytujících koalic. V mnoha případech se stalo, že ať jsme volili jakoukoliv stranu, malou či velkou, volili jsme povětšinou „starého“ politika a jeho ještě starší a hladovější kamarádský doprovod, kteří vzápětí vytvořil koalici ze starých a lety osvědčených spolubojovníků. Ve volební nabídce byla značná část protřelých, zkorumpovaných a nezdravě vytrvalých „mnohoobročníků“ různých politických stran, která v řadě případů vytvořila pevnou hráz mezi námi občany a naší budoucností. Mnozí z nás se pak bohužel uchylovali k berličkám volby „menšího zla“ V Čechách vůbec rádi již historicky volíme menší zlo a nakonec končíme se zlem velkým. Nesmíme zapomenout, že zlo menší se prostým aktem volby stává zlem velkým. I když politici sehrávají před volbami svoji mediální estrádu o „politickém soutěžení“, potřebují se k tomu navzájem, pomáhají si a podílí se na dnes již pravidelně na opětovném obsazování korýtek. Opotřebovaní politici neumí odejít, nedělají místo schopnějším a nemohou doručit to, čeho je kriticky třeba: důvěru, pravdu a morální spolehlivost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nezasloužíte si.“ Dana Drábová se odmlčí. Toto vzkázala Čechům

19:35 „Nezasloužíte si.“ Dana Drábová se odmlčí. Toto vzkázala Čechům

Radiační situace na Ukrajině zůstává normální. Hlásí jaderná inženýrka Dana Drábová. Kromě pravideln…