Petříček: Přijetí dětí by neohrozilo odmítání kvót na migranty

02.12.2019 10:35 | Zprávy
autor: čtk

Dobrovolné přijetí dětí z uprchlických táborů v Řecku by nepoškodilo českou odmítavou pozici ohledně povinných kvót na rozdělování migrantů mezi země Evropské unie. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Konečné rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí dětí by měla učinit vláda, uvedl. Nyní je podle Petříčka nutné počkat na kroky řecké strany, kterou ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádal o informace, jaké konkrétní děti by Česko mělo přijmout.

Petříček: Přijetí dětí by neohrozilo odmítání kvót na migranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 lidí.

„Myslím, že toto dobrovolné gesto by neohrozilo jakkoli naši pozici ve vztahu ke kvótám, kde se obě vládní strany, jak ČSSD, tak ANO, jasně vyjadřujeme, že povinné kvóty odmítáme,“ řekl Petříček. Zdůraznil, že na české pozici ve vztahu k migrační politice EU se nic nemění. Praha nadále odmítá povinné kvóty na rozdělování migrantů mezi členské země a klade důraz na řešení příčin migrace.

Hamáček v listopadu vyzval Řecko, aby dodalo informace o konkrétních dětech, které by Česko mělo převzít. Ministr vnitra uvedl, že je potřeba prověřit, zda nepředstavují bezpečnostní riziko. „Bez součinnosti řeckých údajů nemůžeme dál pokračovat,“ zdůraznil nyní Petříček. Až Řecko seznam dodá, je podle něj česká ambasáda v Aténách připravena spolupracovat s ministerstvem vnitra na prověření bezpečnostních rizik u jednotlivých dětí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Michal Zuna byl položen dotaz

Jednání o vydání Babiše a Okamury

Tvrdíte, jak jednání mandátového a imunitního výboru proběhlo věcně a konstruktivně. Můžete to rozvést? Mě by ta debata, kdy je už dopředu znám výsledek zajímala. A lze něco nazvat vůbec jednáním, natož konstruktivním, když víme, že k vydání nedojde? O čem se tak vlastně jednalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„ČT nemá vychovávat.“ Kotrba trhá obranu České televize

20:35 „ČT nemá vychovávat.“ Kotrba trhá obranu České televize

Aktivistický a nevyvážený dopis, který zcela ignoruje závažná porušování vyváženosti veřejnoprávních…