Petříčka kritizují prezident i premiér. Hamáček za ním ale stojí

26.11.2018 18:23

Předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod, aby se v rámci koalice řešila pozice ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ve vládě. Nejnovějšího člena kabinetu Andreje Babiše (ANO) v posledních dnech kritizovali premiér i prezident Miloš Zeman, napsala ČTK.

Petříčka kritizují prezident i premiér. Hamáček za ním ale stojí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Páteční hlasování o nedůvěře vládě, při kterém ČSSD opustila jednací sál Sněmovny, podle Hamáčka neovlivní atmosféru v koalici ANO a ČSSD. Hamáček novinářům před dnešním zasedání koaliční rady řekl, že jednání jsou věcná a bez problémů.

Babiš Právu řekl, že o Petříčkovi by mohl dnes s Hamáčkem na koaličním jednání mluvit, byť výměna ministra „není na stole“. „Nevidím důvod, abychom řešili na koaličních radách nominace za sociální demokracii, já jsem s našimi ministry spokojen a žádné změny nechystám,“ uvedl Hamáček, kterému podle koaliční dohody přísluší navrhovat Babišovi ministry za ČSSD.

Zeman minulý týden Mladé frontě Dnes řekl, že nebude Babišovi bránit v odvolání jakéhokoliv ministra. Petříček se staví vlažně k záměru přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Zeman naopak podporuje. Prezident v této souvislosti nepřímo označil Petříčka za loutku europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), který o vedení české diplomacie usiloval, ale Zeman ho ministrem zahraničí odmítl jmenovat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vůči Petříčkovi se vymezil i Babiš. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji k hlasování o nedůvěře řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. Kabinet v pátek hlasování ustál i díky podpoře KSČM. Opozice nedala dohromady potřebných 101 hlasů, ale jen 92.

Hamáček řekl, že dění související s hlasováním o nedůvěře neovlivní atmosféru v koalici. „Teď jsem byl od 13:00 s premiérem, jednali jsme věcně a bez problémů. Měli jsme dvě hodinová věcná jednání, já nezaznamenal jakékoliv problémy,“ uvedl. Babiš v pátek řekl, že odchod ČSSD ze sálu, který kabinet nepoškodil, chápe jako vnitrostranický kompromis sociálních demokratů.

S ANO se Hamáček chystá probírat fungování koalice v Poslanecké sněmovně. „Jde o jednání vedení stran a vedení poslaneckých klubů, proběhne během (zasedání) Poslanecké sněmovny, je to obecně o nastavení spolupráce,“ uvedl. Na úrovni vlády podle něj spolupráce ANO a ČSSD funguje lépe než v dolní komoře, kde vidí rezervy. Způsobuje je mimo jiné to, že jde o větší orgán, dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…