Petříčku, splň rozkaz! Ministr ještě nenahlásil OSN, že dohodu o migrantech zamítáme. Andrej Babiš říká více

17.12.2018 9:22

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl pro deník Právo, že jej překvapilo, že ministerstvo zahraničních věcí stále ještě nesdělilo OSN, že Česko odstupuje od globálního paktu o migraci, jenž byl minulý týden podepsaný v Marrákeši. Chce tak po šéfovi diplomacie, sociálním demokratu Tomáši Petříčkovi, aby tak učinil.

Petříčku, splň rozkaz! Ministr ještě nenahlásil OSN, že dohodu o migrantech zamítáme. Andrej Babiš říká více
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

„Budu na vládě požadovat, aby pan ministr dopisem jasně OSN oznámil, že Česká republika od globálního paktu o migraci odstupuje, jak už dřív rozhodla vláda, a aby zavázal našeho zástupce hlasovat 19. prosince proti tomuto paktu. Zdržet se není podle mého názoru dostatečné,“ míní Babiš. Podle jeho slov zřejmě úředníci Tomáše Petříčka nepochopili zadání a nenapsali do OSN, že Česko z paktu odstupuje. 

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte letošní práci premiéra Andreje Babiše?

81%
3%
1%
5%
10%
hlasovalo: 18599 lidí

Následně se Babiš vyjádřil i ke slovům belgického premiéra Charlese Michela, jenž v pátek prohlásil, že kvůli tomu, že země V4 odmítají být solidární s Evropskou unií v migraci, je otázkou, zda patří do schengenského prostoru. „Vyloučení ze schengenského prostoru není ani v současném právním řádu možné. Do schengenu jsme vstupovali v roce 2007 a podmínkou pro to byl jednomyslný souhlas ostatních členských zemí, což bylo podmíněno zavedením a uplatňováním pravidel, například pokud jde o víza, kontroly i spolupráce,“ poznamenal zostra Babiš. 

A odmítl také to, že by Česko nebylo solidární. „Přispíváme penězi a pomáháme na místě našimi policisty, vojáky a experty. Také jsem se migraci věnoval z premiérů EU snad nejvíc – navštívil jsem Frontex, operaci Sophia, konferenci o Libyi v Palermu, Maroko,“ zmínil Babiš.

S ministrem Petříčkem má spory i prezident Miloš Zeman, kdy společně s Babišem jej podrobili kritice kvůli problematice ruské a dalších ambasád. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

15:49 Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

Před pár dny po českém internetu kolovalo video, na němž se moderátor Luboš Xaver Veselý obul do red…