Pirát se těší: Babiši, odteď potřebuješ důvod. Na vše. V pondělí to začne

13.02.2021 7:09

Pirátský poslanec Ondřej Profant pro čtenáře ParlamentníchListů.cz shrnul, co lze očekávat po uplynutí nouzového stavu. Rozdíl podle něj tkví v tom, že nově budou muset být opatření vlády zdůvodněna. „Situace již byla zcela neúnosná,“ hodnotí pak se slovy, že po neděli už kabinet nebude moci uzavřít obchod „jen proto, že chce“.

Pirát se těší: Babiši, odteď potřebuješ důvod. Na vše. V pondělí to začne
Foto: Archiv O. Profanta
Popisek: Ondřej Profant
reklama

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25250 lidí
Náš čtenář se na Profanta obrátil ohledně pokračování opatření po konci nouzového stavu. Tázal se, zdali se neprodloužením nouzového stavu ruší opatření vlády, co bude následovat a jak na tom například budou kompenzace.

Pirátský poslanec osvětil, že sice opatření vlády v pondělí platit přestanou, ale ta bude mít možnost vydat nová. „Rozdíl je, že tentokrát je musí zdůvodnit. Může tedy říci: ‚Roušku v obchodech‘, ‚maximálně tolik a tolik zákazníků na plochu‘, avšak nemůže uzavřít obchod jen proto, že chce,“ popsal. Dle něho již situace byla „zcela neúnosná“.

„Zcela nerizikové prodejny (tam, kde jsou typicky 1-2 zákazníci) byly zavřené, protože vláda byla líná vydefinovat přesná pravidla,“ dodává Profant k ještě aktuálním restrikcím kabinetu.

Co se týče kompenzací, tak dle poslance již ministryně financí Alena Schillerová prý přislíbila, že v pondělí schválí nové kompenzace. „Opět je zde problém, že se kompenzovaly např. nájmy, avšak již ne hypotéky. Lidé neměli rovné podmínky,“ jmenuje.

Poslanci podporující vládu dnes odmítli návrh Senátu zvýšit kompenzační bonus z 500 na 667 Kč denně. Vládní koalice však dnes utrpěla další ráno, když se jí nepodařilo zamítnout opoziční návrh odškodňovacího zákona. Nepomohli jí opět ani komunisté.

Návrh odškodňovacího zákona počítá s tím, že by stát hradil plnou výši pevných nákladů těm podnikatelům, kteří kvůli vládním opatřením museli zastavit činnost úplně. V případě omezení činnosti by se jednalo o náhradu poloviny fixních nákladů.

Dle Profanta by opatření měla být stabilní a zároveň udržitelná. „Od začátku voláme po stabilních a udržitelných opatřeních jako mají například v Dánsku. Plošné zavírání všeho je hrozné, protože nejsou základní služby (nekoupíte si boty) a mnoho lidí nemá příležitost k výdělku,“ podotkl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po včerejším fiasku s prodloužením nouzového stavu po páteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech uvedl, že se nechystá stav nouze opět vyhlásit bez souhlasu Sněmovny. Nouzový stav dle ministerského předsedy vláda vyhlásí, jen pokud ji k tomu vyzvou hejtmani, s nimiž má vláda opět jednat v sobotu večer. Konečné rozhodnutí padne nejpozději v neděli dopoledne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…