Pirát v Partii rozpálil Schillerovou do běla: Já jsem krvácela na barikádách ve Sněmovně!

09.05.2021 12:48

Hosty první hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová, pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Posledně jmenovaný obvinil Jana Hamáčka (ČSSD), že vyrábí „českou bramboračku“. Schillerová se Hamáčka zastala, a odmítla naskakovat na „vlnu hysterie“. Poté vyprávěla, jak „krvácela na barikádách ve Sněmovně“, a tvrdě uhodila na Piráty.

Pirát v Partii rozpálil Schillerovou do běla: Já jsem krvácela na barikádách ve Sněmovně!
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Zleva: Alena Schillerová, Terezie Tománková, Lukáš Wagenknecht a Jan Skopeček.
reklama

„Žádný důkaz nebyl položen. Premiér se k tomu postavil dobře. Jako hrdý premiér hrdé země,“ pravila Schillerová ke kauze Jana Hamáčka (ČSSD) s tím, že cesta do Ruska byla nakonec zrušena a podle ministryně financí nebyl položen žádný důkaz k tomu, co tvrdí server Seznam Zprávy. „Já mu nevidím do hlavy. ... Ale pan Hamáček něco tvrdí a já nemám důvod mu nevěřit,“ poznamenala na adresu předsedy ČSSD a svého koaličního partnera Alena Schillerová.  

„Je z toho hrozná bramboračka. Po té rychlé reakci, u které souhlasím, že byla správná, se z toho počínáním Jana Hamáčka stává česká bramboračka, a jak se na nás asi dívají spojenci?“ podotkl k tomu Skopeček. Jedním dechem dodal, že Hamáček vlastně předvedl jediný rázný krok v této kauze v podobě odvolání hejtmana Martina Netolického z dozorčí rady České pošty.    

Senátor Wagenknecht si ještě přisadil. Vláda působí velice komicky; vypadá to, že pravá ruka neví, co dělá levá.“

Schillerová zdůrazňovala, že premiér Andrej Babiš (ANO) Hamáčkovu cestu do Moskvy opakovaně odmítl. Hamáčkův nápad vyrazit do Moskvy podle ní opravdu nebyl dobrý, ale jinak se domnívá, že server Seznam Zprávy nepoložil na stůl pádný důkaz, kterým by podepřel svá nejtřaskavější tvrzení.

„Já odmítám naskakovat na tu vlnu hysterie,“ zdůraznila šéfka státní kasy.

Moderátorka Terezie Tománková poté přehodila debatní výhybku k ekonomické situaci České republiky. Schillerová zdůraznila, že pochmurná situace v českých financích je způsobena koronavirem. Skopeček kontroval, že ekonomické problémy asi čekal každý, ale on osobně vládě vyčítá, že nešetří v oblasti státní správy či v oblasti dotací, které dostává i Agrofert, dočasně odložený ve svěřeneckém fondu premiéra. Schillerové vyčetl, že před krajskými volbami v loňském roce přislíbila dáreček důchodcům, aby získala jejich hlasy.

Schillerová se okamžitě ohradila, že volby byly v říjnu, a senioři dostali rouškovné až v prosinci.

Skopeček na to konto zdůraznil, že slib vyplatit rouškovné padl už před krajskými volbami 2020.

A Schillerová už se v tu chvíli neudržela.

„Nechte mě prosím domluvit. Já jsem mlčela, když vy jste mluvil. Vy dobře víte, že spotřební koš pro důchodce byl vyšší než pro zbytek obyvatel,“ konstatovala.

Wagenknecht konstatoval, že za koronavirus jde skrýt leccos. Vláda podle jeho názoru rozjela „rozpočtový mejdan“ v situaci, kdy měla spíše pomáhat podnikatelům.

Schillerová okamžitě oponovala, že vláda podnikatelům pomohla, byť uznala, že se staly chyby. „Neudělali jsme všechno dobře. Také ta vláda byla poprvé v podobné situaci,“ řekla ministryně.

Neodpustila si rýpnutí směrem k Pirátům.

„Nevím, jestli Pirátská strana chce, aby všichni měli stejné platy. My to rozhodně nechceme,“ vypálila Schillerová na dnes nejsilnější opoziční stranu.

„Já bych se ohradil. Pirátská strana nechce, aby měli všichni stejné platy, ale já bych si přál, abyste více podporovali střední třídu,“ kontroval okamžitě Wagenknecht.

Když dostala znovu slovo Schillerová, ubezpečovala diváky, že ještě tato vláda začne dávat veřejné finance do pořádku. „Nastavíme ten plán konsolidace. Počítáme s balíčkem celkovým, který obsahuje opatření na výdajové straně, současně počítáme s obrovským balíkem peněz z EU a samozřejmě počítáme s opatřeními i na příjmové straně. Počítáme s dalším rušením daňových výjimek. Já sama jsem zrušila výjimky za 12 miliard. Ve Sněmovně jsem za to krvácela na barikádách,“ pravila před kamerami ministryně.

A Wagenknecht se znovu neudržel a připomněl, jak se koaliční vláda ANO a ČSSD chová k malým obchodům. „Ještě dneska vláda protiprávně omezuje podnikatele. Vláda porušuje zákon a Ústavu České republiky, a na to právo nemá,“ nešetřil Wagenknecht.

Osobně nevidí důvod v tom, proč nezdanit velké sklady, které stojí za městy a v nichž je skladována spousta zboží. Vedle toho by zvýšil daně např. u sladkých nápojů, protože jejich pití neprospívá zdraví obyvatel, a pokud už lidé chtějí žít nezdravě, mají si za to podle pana senátora připlatit.

Schillerová konstatovala, že Piráti chtějí zvýšit daně z nemovitostí, a tím ohrozit např. důchodce.

A Wagenknecht znovu přešel do protiútoku.

„Nikdy jsem neřekl, že chceme zvyšovat daně z nemovitostí seniorům. To, co tady předvádí paní ministryně, tomu se říká spindoctoring, protože ona posouvá vyjádření dál a děsí tím lidi,“ rozčiloval se Wagenkencht.

Když se konečně dostal ke slovu Jan Skopeček, zdůrazňoval, že v časech krize nelze zvyšovat daně, naopak je třeba lidem nechat peníze, aby se ekonomika mohla znovu rozjet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hezké holky budou chlapy lovit k očkování. Babiš má nový plán

12:35 Hezké holky budou chlapy lovit k očkování. Babiš má nový plán

Andrej Babiš popsal svůj zážitek z procházky k Pražskému hradu. „Já jsem tam potkal výlety dětí, a d…