Pirátky proti proti zpovědnímu tajemství. Fialův smutný signál s Vatikánem, protestují

18.11.2024 20:50 | Monitoring

Pirátka Olga Richterová bojuje proti rozšiřování zpovědního tajemství v návrhu smlouvy se Svatým stolcem; prioritou podle ní musí být ochrana oběti. Ve věci interpeluje premiéra Petra Fialu (ODS). Richterová uvedla, že neomezenost zpovědního tajemství by mohla vést k bránění vyšetřování závažných trestných činů. V českém právním řádu aktuálně platí, že zpovědníci musí předejít spáchání závažných trestných činů i za cenu porušení zpovědního tajemství.

Pirátky proti proti zpovědnímu tajemství. Fialův smutný signál s Vatikánem, protestují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová

Smlouva, která byla podepsána státním sekretářem Svatého stolce Pietrem Parolinem a premiérem Petrem Fialou, nyní čeká na projednání v Poslanecké sněmovně. Rozšiřuje zpovědní tajemství i na tzv. pastorační pracovníky a zavádí jeho praktickou neomezenost v českém právním řádu. Podle Richterové může tento krok vážně ohrozit práva obětí sexuálního zneužívání a obětí dalších trestných činů.  

„Považuji za nepřijatelné, aby rozšíření zpovědního tajemství mělo přednost před ochranou obětí. V českém právu dnes existuje jasné pravidlo, že i duchovní, kteří jsou vázaní zpovědním tajemstvím, mají povinnost překazit páchání závažné trestné činnosti. Pokud by však došlo k ratifikaci této smlouvy, kněží by například nemuseli překazit probíhající týrání dětí, o kterém by se při zpovědi dozvěděli. Práva duchovních a zločinců prostě nemůžeme nadřazovat nad práva zranitelných osob,“ uvedla k důvodům pro svou interpelaci Olga Richterová.

Upozornila na dvě hlavní problematické oblasti smlouvy. První je praktická neomezenost zpovědního tajemství, což by mohlo vést k bránění vyšetřování závažných trestných činů. V českém právním řádu aktuálně platí, že zpovědníci musí předejít spáchání závažných trestných činů i za cenu porušení zpovědního tajemství. Tedy třeba v situacích, kdy se v průběhu zpovědi dozví, že daná osoba například dlouhodobě týrá své dítě, obchoduje s lidmi, nebo má v úmyslu někoho zavraždit, musí tuto skutečnost oznámit a být nápomocný. Římskokatolické kanonické právo ale považuje zpovědní tajemství za absolutně neporušitelné a i smlouva se Svatým stolcem naznačuje, že ČR má zpovědní tajemství církvím garantovat bez výjimky, absolutně a bezpodmínečně. „Takto široce pojaté zpovědní tajemství přispěje k dalšímu tutlání např. sexuálního zneužívání, což je problém, který se bohužel týká i katolické církve, a to všude na světě,“ vysvětlila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Richterová. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…