Pirátům radí elitní policejní důstojník ve službě. ANO chce mimořádné jednání výboru pro bezpečnost

15.05.2019 16:38

Poslanci hnutí ANO požadují svolání mimořádného jednání sněmovního výboru pro bezpečnost. Vadí jím, že Pirátům radí důstojník Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jan Šmída, je to podle nich na hraně zákona, píše server Info.cz.

Pirátům radí elitní policejní důstojník ve službě. ANO chce mimořádné jednání výboru pro bezpečnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Pirátům pomáhá Šmída především s legislativou, loni v říjnu byl zvolen do děčínského zastupitelstva jako nestraník. U policie se zabývá vyšetřováním finanční kriminality, s čímž má problém několik členů bezpečnostního výboru. Na mimořádné jednání si proto chtějí pozvat ministra vnitra, ředitele NCOZ a případně i šéfy BIS, ÚZSI či vojenského zpravodajství.

Cílem bodu je podle žadatelů o svolání jasná definice, kdy příslušník bezpečnostních složek je politicky angažovaný, ať už jako člen politické strany či jako nestraník za politické uskupení, kdy porušuje zákon a kdy hrozí úniky informací z jeho denní náplně práce a jejich možné zneužití v politických kampaních či jednání proti bezpečnosti a stabilitě České republiky.

Informace o spolupráci znepokojují i Národní centrálu proti organizovanému zločinu, která se již problémem zabývá. „Příslušník nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí ani vykonávat činnost v jejich prospěch; volební právo příslušníka tím není dotčeno,“ uvádí zákon.

Šmída se však coby vyšetřovatel Národní centrály proti organizovanému zločinu svému příklonu k Pirátské straně netají. „Bohužel ale vzhledem ke své práci nemohu být straníkem. Jinak bych už dávno byl ve vašich řadách. Být Pirátem je pro mě jedinou variantou, proto jsem již několik let vaším hrdým voličem,“ uvedl na jednom veřejně přístupném internetovém fóru.

Sám ve spolupráci s Pirátskou stranou nevidí žádný problém. „Myslím, že odbornost je prokazatelná, a nemyslím si, že by to bylo v rozporu se zákonem o služebním poměru, že bych vykonával něco ve prospěch Pirátské strany. Tato záležitost, myslím si, je ve veřejném zájmu,“ uvedl Šmída.

Vedoucí pirátského týmu pro vnitro a bezpečnost Lukáš Kolářík argumentuje však tím, že Šmída není stálým členem týmu, byl prý přizván pouze jako host.

Původní zdroj ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…